Ústavní soud nařídil nové jednání o volbách v Hřensku

Ústavní soud dnes otevřel cestu k možnému opakování voleb v Hřensku. Zrušil totiž rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem a nařídil nové projednání stížnosti občanských demokratů na to, že se těsně před volbami přihlásilo k pobytu v obci přes šedesát lidí. Ústecký krajský soud musí zvážit, zda praktiky v Hřensku ovlivnily volební výsledek a zda je nutné volby opakovat. Stejně tak rozhodl Ústavní soud i o volbách v Karlově Studánce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud nařídil nové jednání o volbách v Hřensku

Ústavní soud nařídil nové jednání o volbách v Hřensku | Zdroj: ČTK

Noví obyvatelé se k trvalému pobytu v Hřensku přihlásili mezi srpnem a říjnem 2010. Podle advokáta stěžovatelů Petra Tomana navíc do objektů, které nejsou určeny k trvalému bydlení:

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách v Hřensku mluvil na Radiožurnálu místostarosta a bývalý starosta Hřenska Jan Havel, který vede vítězné sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná

„S obcí nikdy neměli nic společného. Počet voličů stoupl o 33 procent a nakonec se to projevilo i ve výsledku voleb.“

Právní zástupce obce Jiří Všetečka tento postup hájil tím, že šlo o lidi, kteří ale v obci pracují a záleží jim na ní:

„Na příklad převozník v soutěskách, vyhnaný povodněmi, musí někde bydlet.“

Podle ústavní soudců jednal ústecký krajský soud formalisticky. Je prý třeba zjistit, zda se nově přihlášení lidé skutečně účastní života v obci.

„Dnešní verdikt Ústavního soudu musíme respektovat. Máme ale jen kusé informace. Nemáme zdůvodnění rozhodnutí. Podle toho, co víme, nařídil Ústavní soud Krajskému soudu, aby zjišťoval, proč ti lidé, kteří se přihlásili se přihlásili, koho volili. Krajský soud se bude muset zabývat i tím, že ODS těsně před volbami přihlásila k pobytu i kandidáty do zastupitelstva,“ říká místostarosta a bývalý starosta Hřenska Jan Havel, který vede vítězné sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná.

„V Hřensku se nejedná o volby, o to, kdo bude sedět v zastupitelstvu. Ale jedná se o to, kdo bude mít ve vlastnictví soutěsky, což je hřenský klenot. Zda obec nebo nějaký soukromník,“ vysvětluje Havel.

Volby v Karlově Studánce

Ústavní soud rozhodoval i o volbách v Karlově Studánce. Nařídil Krajskému soudu v Ostravě, aby znovu přezkoumal, zda tam výsledek voleb zásadně neovlivnilo 34 nově přihlášených obyvatel v obci.

Na situaci upozornila skupina zastupitelů, kteří zjistili, že všichni těsně před volbami přihlášení, si zapsali trvalé bydliště v jediném bytě. Vše podle nich zorganizoval bývalý agent Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák.

Zuzana Kopuletá, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme