Ústavní soud obdržel první dva návrhy na zrušení nového nouzového stavu. Podali je občané

Ústavní soud obdržel první dva návrhy na zrušení nového nouzového stavu. Podali je občané, v jednom případě spolu s firmou z oblasti pohostinství. Vyplývá to z přehledu takzvaných plenárních věcí na webu soudu. Nový nouzový stav trvá od pondělí, vláda jej vyhlásila na žádost hejtmanů poté, co s prodloužením dosavadního stavu nouze nesouhlasila sněmovna.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ústavní soud

Ústavní soud obdržel první dva návrhy na zrušení nového nouzového stavu (ilustrační foto) | Foto: Anna Vavříková | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Ústavní soudci dosud podněty fyzických a právnických osob, které zpochybňovaly vládní nařízení v boji proti koronaviru, odmítali. Žádným z nich se věcně nezabývali. Naposledy na konci ledna takto vyřešili stížnost provozovatelů restaurací s tím, že měli nejprve podat takzvanou zásahovou žalobu ke správním soudům.

5 scénářů dalšího vývoje: dohoda vlády s opozicí, zrušení nouzového stavu i pád Babišova kabinetu

Číst článek

Takzvanou aktivní legitimaci, tedy právo napadnout různá vládní opatření a nařízení, naopak Ústavní soud přiznává skupinám poslanců či senátorů. Někteří zvažují, že se kvůli novému nouzovému stavu na soud obrátí.

Podporu pro svůj podnět hledá poslankyně opoziční Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Kabinet podle ní obchází vůli sněmovny. Pro podání podnětu, který se týká také uzavření škol, omezení podnikání a způsobu prodlužování nouzového stavu, potřebuje podpisy nejméně 25 poslanců. Trikolóra má tři poslance.

Pokus o vyvolání mimořádné schůze ke zrušení nouzového stavu ohlásila opoziční SPD. Potřebuje 40 poslaneckých podpisů, klub hnutí čítá 19 členů.

O podnětu k Ústavnímu soudu mluvil už o víkendu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Následně uvedl, že se stížností prozatím počká, uvidí, jak bude postupovat sněmovna.

‚Byla to ústní informace.‘ Vláda se při vyhlášení nového nouzového stavu opřela o neexistující analýzu

Číst článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že podle analýzy vlády je postup v souladu s Ústavou. Jak ale v pondělí informoval server iROZHLAS.cz, analýza fyzicky neexistuje. „Byla to ústní informace v rámci jednání vlády,“ informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Záměrem kabinetu se nezabývala se ani legislativní rada vlády, jak potvrdila její předsedkyně a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

O ústavnosti nového nouzového stavu je přesvědčen i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), řada právních expertů však má opačný názor.

V pondělí Ústavní soud oznámí, jak rozhodl o omezeních pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru. Návrh senátorů na zrušení části vládních opatření soud obdržel loni v listopadu. Některá média s odkazem na zákulisní informace očekávají, že soud označí dosavadní postup vlády za protiústavní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme