Ústavní soud odmítl Langerovu námitku o podjatosti

Ústavní soud v Brně začal projednávat návrh prezidenta republiky na zrušení části zákona o soudech a soudcích. Místopředseda sněmovny a ODS Ivan Langer však považuje trojici soudců za podjatou. Podle něj se soudci Eliška Wagnerová, Vojtěch Cepl a František Duchoň k zákonu o soudech a soudcích v minulosti veřejně vyjadřovali a proto požadoval jejich vyloučení z dnešního plenárního jednání. Ústavní soud ale Langerově návrhu nevyhověl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ivan Langer už v minulosti zpochybňoval nezávislost Ústavního soudu na příklad narážkami na "brněnské podhradí Pražského hradu". Svůj dnešní bezprecedentní krok opřel o vystoupení jmenovaných ústavních soudců na semináři o soudech a soudcích v budově Senátu vloni v listopadu.

"Každý v této zemi má právo na nestranného soudce a jestli někteří soudci Ústavního soudu vystupují dříve než ve věci samotné probíhá dokazování a prezentují své stanovisko, jasně tím zpochybňují svojí nepodjatost, a z těchto důvodů by měli být z řízení vyloučeni," prohlásil Langer.

Plénum ale konstatovalo, že veřejná prezentace obecných stanovisek při odborném projednávání právních norem podjatost nesignalizuje. Bylo to vůbec poprvé, co někdo z účastníků řízení nestrannost ústavních soudců tímto způsobem zpochybnil.

Ústavní soud z Havlova podnětu zkoumá, zda soudce může přijít o odbornou způsobilost na základě rozhodnutí zvláštní rady, kterou podle zákona zřídí ministerstvo spravedlnosti. Prezident zastává názor, že sporná část zákona porušuje ústavu, podle níž je soudce ze své funkce neodvolatelný. Havel zákon na jaře sice podepsal, aby urychlil reformu soudnictví, ale ihned podal Ústavnímu soudu podnět k jeho přezkoumání

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme