Ústavní soud odmítl stížnost svědkyně v kauze vicepremiéra Čunka

Ústavní soud z procesních důvodů odmítl stížnost Marcely Urbanové, klíčové svědkyně v údajné korupční aféře vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Urbanová napadala mimo jiné přidělení případu jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovi a žádala zrušit jeho rozhodnutí o zastavení Čunkova stíhání. Podle mluvčího soudu ale neměla žádost formu stížnosti a Urbanová jako svědkyně není účastníkem řízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Jiří Čunek byl podezřelý z toho, že jako vsetínský starosta přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek, a v této pozici ohrožoval stabilitu vládní koalice.

Jeho trestní stíhání Salichov zastavil na začátku srpna kvůli procesním a skutkovým chybám v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích Urbanové. Salichov také kritizoval policii a státní zástupce, kteří původně kauzu řešili a dozorovali. Údajně postupovali jednostranně.

Urbanová chtěla stížností k Ústavnímu soudu dosáhnout vydání předběžných opatření. Chtěla získat protokoly, v nichž jsou zaznamenány její výslechy a výpovědi. Žádala také, aby soud rozhodl, zda obhajoba získala jeden ze znaleckých posudků právem, či neprávem. Především pak požadovala zrušení rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství o přidělení věci Salichovi a všech verdiktů, které následovaly.

Ačkoliv právní zástupkyně Urbanové Klára Veselá-Samková označila podání jako ústavní stížnost, soud ji kvůli formálním náležitostem řešil jen jako návrh na vydání předběžného opatření, jímž se bez dalšího doplnění nemůže zabývat. "Ústavní soud také pro úplnost dodal, že i kdyby se jednalo o ústavní stížnost, tak ani tak by nebyla úspěšná, protože navrhovatelka nebyla účastníkem uvedeného řízení," řekl Českému rozhlasu mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

Ústavní soudci v rozhodnutí podotkli, že odmítnutí návrhu neznamená automaticky potvrzení správnosti postupu policie a státních zástupců v celé kauze. "Shora uvedené závěry o nepřípustnosti stěžovatelkou podaného návrhu neznamenají, že se Ústavní soud ztotožnil se všemi napadenými postupy orgánů činných v trestním řízení," stojí v rozhodnutí.

Bohumír Mazáč, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme