Ústavní soud odmítl zrušit církevní restituce
Církevní restituce platí. Opozice neuspěla u Ústavního soudu s návrhem na jejich zamítnutí. Církve tak získají majetek a náhrady v celkové výši 134 miliard korun.
„Návrh, v části směřující proti ustanovením paragrafu 19 až 25 zákona číslo 428/2012 Sb., se odmítá. Ve zbývající části se návrh zamítá,“ řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek je s rozhodnutím soudu spokojený:
„Byli jsme přesvědčeni, že na zákoně, který je platný a účinný, není vůbec nic protiústavního. Definitivně padly všechny právní námitky. Konečně jsme poslední zemí z bývalého sovětského bloku, která odstranila mezinárodní ostudu a dokázala se vypořádat se svými církvemi.“
O církevních restitucích mluvili v odpoledních Ozvěnách dne Radiožurnálu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09) a komentátor ČRo Petr Nováček
S rozhodnutí osobně nesouhlasí předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD):
„Myslím si, že v této době, kdy máme velké problémy s veřejnými rozpočty, a situace v těchto dnech to ještě zhoršuje, to není šťastné rozhodnutí. ČSSD zejména vadí část finanční kompenzace.“
Zákon, který byl přijat, splňuje podle předsedy ústavně-právního výboru Stanislava Polčáka (TOP 09) všechna kritéria podle české ústavnosti:
„Je mi trochu líto, že se pan předseda Štěch zastavuje nad dobou, kdy musí dojít k náhradě vůči církvím. Ona mohla být splněna už dávno, za vlád sociální demokracie, k tomu ale bohužel nedošlo. Tehdy v dobách hospodářského růstu jsme se s tímto závazkem mohli vypořádat daleko dříve.“
Podle Štěcha sociální demokracie podávala konkrétní návrhy už za vlády Pavla Dostála a dalších. „Ale ty návrhy nebyly tak velkorysé a nezodpovědné k veřejným rozpočtům,“ říká Štěch.
Podstatné je oddělení církve od státu
Kromě majetku jde podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka o podstatnější věc - že časem dojde k oddělení církve od státu:
„Není dobře, když tyto dvě instituce – církev a stát – mohou byť nepřímo zasahovat jedna do konání druhé. To se změní poté, co církve budou nejprve odškodněny a posléze si na svůj provoz budou muset vydělat samy.“
Soud se zabýval návrhem 18 senátorů na zrušení majetkového vyrovnání s církvemi, který byl podán z iniciativy Věcí veřejných.
Podobné návrhy poslanců ČSSD a KSČM ústavní soudci už dříve z formálních důvodů odmítli. Zástupci obou stran byli přesto vedlejšími účastníky řízení. Podle sociálních demokratů, komunistů i Věcí veřejných jsou restituce nespravedlivé a porušují demokratické principy státu.
Ústavní soud se už v minulosti za církevní restituce postavil. Před třemi lety zákonodárcům vytkl nečinnost, že takový zákon republika dosud nemá.
Církve by měly podle schváleného zákona dostat zpět majetek a finanční náhrady v souhrnné hodnotě 134 miliard korun.