BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Ústavní soud odmítl stížnost spolumajitele Ravaku v kauze Oleo Chemical a falešné směnky

Ústavní soud odmítl stížnost spolumajitele firmy Ravak Jindřicha Vařeky staršího proti postupu soudů v případu falešné směnky v kauze Oleo Chemical. Stížnost vyhodnotil jako neopodstatněnou, plyne z databáze rozhodnutí Ústavního soudu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Krajský soud v Praze původně zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka za použití falešné směnky na 127 milionů odsoudil k šesti letům vězení, ale po zásahu Nejvyššího soudu rozsudek před dvěma lety zrušil a Jirounka osvobodil. Vařeka s tím nesouhlasil a chtěl nové projednání případu. Ústavní soud mu nevyhověl.

Soud zamítl reorganizaci Oleo Chemical a poslal ji do konkurzu. Ravak firmě půjčil stovky milionů korun

Číst článek

Na rozhodnutí upozornila Česká televize. Obžaloba Jirounka vinila, že si opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl Vařeka dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Směnka prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, druhý obžalovaný v kauze. Soud ho rovněž v roce 2017 zprostil obžaloby. Než zasáhl Nejvyšší soud, odpykal si Jirounek několik měsíců za mřížemi.

Ústavní soud v rozhodnutí uvedl, že mu nepřísluší zasahovat do rozhodovací pravomoci obecných soudů a není jejich nadřízeným soudem. Zasáhnout může pouze ve výjimečných případech, tento jím nebyl. Jindřich Vařeka starší, který patřil k zakladatelům Ravaku, se rozhodnutí nedočkal, zemřel v prosinci 2018 ve věku 90 let.

Jirounek vinu dlouhodobě popíral. Hájil se tím, že směnku nabyl v dobré víře, a když zjistil, že je falešná, sám to ohlásil na policii. Za příčinu kauz považoval své obchodní spory s majiteli firmy Ravak, významným výrobcem van a sprchových koutů.

Další kauzy

Soudy do nynějška rozhodují v jiných kauzách kolem Oleo Chemical, která vznikla v roce 2004 a měla vyrábět moderní biopaliva. O čtyři roky později se však dva spolumajitelé, Jirounek s Michalem Urbánkem, dostali do finančních problémů.

Soud se bude opět zabývat rolí Rittiga v tunelování Oleo Chemical. Senát zrušil část rozsudku

Číst článek

Peníze na investice získali právě od Ravaku, ale když nemohli splácet, Ravak podal v roce 2012 insolvenční návrh a usiloval o uvalení konkurzu. Insolvenční soud návrhu vyhověl teprve před několika dny, přestože předloni schválil reorganizaci formou fúze s firmou Temperatior. Oleo Chemical má provoz v Liberci a zaměstnává kolem 80 lidí.

Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely kauzu mnohem rozsáhlejší. Manažeři Olea tehdy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění pronikli do okolí vlivného podnikatele Ivo Rittiga.

Loni v březnu soud potvrdil, že Urbánek, Jirounek i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou za tunelování Olea do vězení, každý na tři roky. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme