Ústavní soud otevřel Hučínovi cestu k plné rehabilitaci

Ústavní soud otevřel cestu k plné rehabilitaci činů Vladimíra Hučína před rokem 1989. Stížnost bývalého disidenta a později pracovníka BIS se týkala trestů za útok na údajného agenta státní bezpečnosti, nedovolené ozbrojování a krádež zbraně. Všechny soudy až dosud rozhodly, že se na ně rehabilitace nevztahuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín, Stanislav Devátý

Vladimír Hučín, Stanislav Devátý | Zdroj: ČTK

Ústavní soud dnešním verdiktem přehodnotil rozhodnutí nižších soudů i Nejvyššího soudu, který nenašel souvislost mezi rehabilitovanými a nerehabilitovanými činy a ponechal v platnosti zbytkové tresty.

Při odůvodnění verdiktu Ústavní soud odkazoval především na zákon o protiprávnosti komunistického režimu. "Účastník byl perzekvován, podílel se na aktivním protikomunistickém odboji," uvedl soudce zpravodaj Jiří Nykodým.

Nejvyšší soud nyní bude muset Hučínův případ projednat znovu a očekává se, že vezme v potaz právní názor Ústavního soudu. Verdikt může sloužit i jako vodítko pro obecné soudy, které rozhodovaly o řadě dalších případů. Zákon o soudních rehabilitacích by se podle Ústavního soudu měl vykládat v co nejširším smyslu.

Lidé, kteří byli za komunismu odsouzeni kvůli odporu proti režimu, mohli po roce 1990 požádat o soudní rehabilitaci. Často se stávalo, že soud tyto lidi rehabilitoval za trestný čin s jasným politickým podtextem, ponechal jim však trest, který se vztahoval k jeho kriminální části. Například násilí spáchané při útěku.

Hučín již byl rehabilitován za urážky členů Lidových milicí a tisk protisovětských letáků. S těmito aktivitami podle něj přímo souvisely i další činy, které soudy tehdy kvalifikovaly jako nedovolené ozbrojování, podíl na krádeži a poškozování věci. "Pokud chtěl někdo používat i ozbrojený odpor, tak samozřejmě zbraně nemohl získat jinak, než že se jich nějakým způsobem zmocnil," zopakoval dnes Hučín.

Ukradenou loveckou kulovnicí s optickým zaměřovačem chtěl muž údajně poškodit sochu Klementa Gottwalda. Výbuch před vraty měl prý údajného agenta StB Antonína Mikeše jen vystrašit a upozornit na něj veřejnost. Toto vysvětlení však soudy dosud neakceptovaly; braly v potaz jen zákon o soudních rehabilitacích, nikoliv zákon o protiprávnosti komunistického režimu.

Hučín stál před soudem i kvůli své činnosti v 90. letech. Letos v lednu jej přerovský soud zprostil obžaloby za údajné podněcování levicového extremismu. Obžaloba se ale odvolala.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme