Ústavní soud otevřel Hučínovi cestu k plné rehabilitaci

Ústavní soud otevřel cestu k plné rehabilitaci činů Vladimíra Hučína před rokem 1989. Stížnost bývalého disidenta a později pracovníka BIS se týkala trestů za útok na údajného agenta státní bezpečnosti, nedovolené ozbrojování a krádež zbraně. Všechny soudy až dosud rozhodly, že se na ně rehabilitace nevztahuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín, Stanislav Devátý | Foto: ČTK

Ústavní soud dnešním verdiktem přehodnotil rozhodnutí nižších soudů i Nejvyššího soudu, který nenašel souvislost mezi rehabilitovanými a nerehabilitovanými činy a ponechal v platnosti zbytkové tresty.

Při odůvodnění verdiktu Ústavní soud odkazoval především na zákon o protiprávnosti komunistického režimu. "Účastník byl perzekvován, podílel se na aktivním protikomunistickém odboji," uvedl soudce zpravodaj Jiří Nykodým.

Nejvyšší soud nyní bude muset Hučínův případ projednat znovu a očekává se, že vezme v potaz právní názor Ústavního soudu. Verdikt může sloužit i jako vodítko pro obecné soudy, které rozhodovaly o řadě dalších případů. Zákon o soudních rehabilitacích by se podle Ústavního soudu měl vykládat v co nejširším smyslu.

Lidé, kteří byli za komunismu odsouzeni kvůli odporu proti režimu, mohli po roce 1990 požádat o soudní rehabilitaci. Často se stávalo, že soud tyto lidi rehabilitoval za trestný čin s jasným politickým podtextem, ponechal jim však trest, který se vztahoval k jeho kriminální části. Například násilí spáchané při útěku.

Hučín již byl rehabilitován za urážky členů Lidových milicí a tisk protisovětských letáků. S těmito aktivitami podle něj přímo souvisely i další činy, které soudy tehdy kvalifikovaly jako nedovolené ozbrojování, podíl na krádeži a poškozování věci. "Pokud chtěl někdo používat i ozbrojený odpor, tak samozřejmě zbraně nemohl získat jinak, než že se jich nějakým způsobem zmocnil," zopakoval dnes Hučín.

Ukradenou loveckou kulovnicí s optickým zaměřovačem chtěl muž údajně poškodit sochu Klementa Gottwalda. Výbuch před vraty měl prý údajného agenta StB Antonína Mikeše jen vystrašit a upozornit na něj veřejnost. Toto vysvětlení však soudy dosud neakceptovaly; braly v potaz jen zákon o soudních rehabilitacích, nikoliv zákon o protiprávnosti komunistického režimu.

Hučín stál před soudem i kvůli své činnosti v 90. letech. Letos v lednu jej přerovský soud zprostil obžaloby za údajné podněcování levicového extremismu. Obžaloba se ale odvolala.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme