Rychetský: Zeman nečiní v souladu s ústavním pořádkem. Absolutním pánem vlády je premiér

Pokud premiér navrhne odvolat ministra, Ústava nedává prezidentovi žádný prostor k vyjednávání či zvažování pro a proti - hlava státu má povinnost návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který nerozhodl o návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na odvolání ministra kultury, není podle něj v souladu s ústavním pořádkem.

Praha (Aktualizováno: 13:32 4. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„To není založení pravomoci prezidenta, to je založení povinnosti prezidenta,“ poznamenal Rychetský ke zmíněnému článku ústavy v Českém rozhlasu Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Michaela Rozsypala

Otázku, zda Zeman v této chvíli už překročil onu podmínku „bez zbytečného odkladu“, Rychetský odmítl odpovědět vzhledem k tomu, že by ji mohl řešit Ústavní soud v případě podání takzvané kompetenční žaloby. Dosud nikdy se ale premiér na Ústavní soud v otázce odvolání ministra neobrátil, neexistuje tedy žádný precedens.

Pokud by Ústavní soud musel vyložit, co znamená bez zbytečného odkladu, nebylo by podle Rychetského rozhodnuto stejně jednou provždy - vždy by záleželo na okolnostech dané situace.

Nový termín schůzky Zeman, Babiš a Hamáček. O výměně ministra kultury mají jednat ve čtvrtek v poledne

Číst článek

„Slova bez zbytečného odkladu se nedají interpretovat v obecné rovině hodinami, dny, týdny nebo měsíci. Je třeba je vždy posoudit podle okolností konkrétní kauzy a zvažovat, zda existoval důvod pro zpožděné rozhodnutí. Je třeba je vždy posoudit podle okolností konkrétní kauzy a zvažovat, zda existoval důvod pro zpožděné rozhodnutí,“ řekl týdeníku Respekt.

Absolutní pán vlády

Zatímco demisi ministra prezident republiky přijmout nemusí, což se v případě Staňkovy rezignace také stalo, návrh na odvolání ministra podle Rychetského i podle ústavních právníků přijmout musí.

Lidovci by podpořili rozpuštění sněmovny, Parlament je dle Výborného zablokován problémy koalice

Číst článek

„Absolutním pánem vlády je premiér a premiér má, dá se říci, neomezenou kompetenci, koho si prostřednictvím prezidenta do vlády nominuje a koho prostřednictvím prezidenta z vlády odstraní,“ zdůraznil šéf Ústavního soudu takzvaný kancléřský princip české ústavy.

Otálení Zemana není podle něj v souladu s ústavním pořádkem. „Vím, že je (Zeman) nečinný... A ta nečinnost není v souladu s ústavním pořádkem,“ řekl Rychetský v rozhlase.

Právě fakt, že ústava neukládá v této věci prezidentovi žádnou lhůtu, čím argumentuje Zeman, podle Rychetského znamená, že hlava státu nemá prostor pro úvahy a má tuto povinnost splnit bez zbytečného odkladu. „V tomto bodě je ústava nekompromisní,“ dodal.

Kvůli výměně ministra kultury se dnes v poledne sešli na zámku v Lánech Zeman s Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme