Ústavní soud potvrdil eurozatykač v českém právu

Eurozatykač v České republice nadále platí. Ústavní soud odmítl návrh zákonodárců ODS, kteří požadovali zrušení několika souvisejících ustanovení v trestním zákonu a trestním řádu. Eurozatykač umožňuje mimo jiné vydání českých občanů do zahraničí kvůli trestnímu stíhání. Podle soudu to není protiústavní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Definitivní schválení provázely téměř roční spory mezi vládní koalicí a opozicí a neúspěšné veto prezidenta Václava Klause. Odpůrci eurozatykače poukazují na Listinu základních práv a svobod, která zaručuje, že občan nesmí být nucen k opuštění vlasti proti své vůli.

Česká republika byla až do letošního dubna jedinou zemí EU, ve které se eurozatykač nevztahoval na trestné činny spáchané před začátkem účinnosti novely zákona, tedy před 1. listopadem 2004. To ale už zákonodárci opravili.

"Proto, abychom dokázali aplikovat evropský zatýkací rozkaz i na pachatele, kteří spáchali trestný čin před 1. listopadem 2004 a kteří se v tuto chvíli skrývají v zahraničí. Chceme docílit toho, abychom je dostali do České republiky k potrestání," připomněl minstr spravedlnosti Pavel Němec.

Poprvé byl eurozatykač v České republice použitý začátkem loňského roku. Na hraničním přechodu Folmava si němečtí policisté od svých českých kolegů převzali Ukrajince podezřelého z ubodání manželky v německém příhraničním městě Straubing.

Lenka Šumová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme