Ústavní soud potvrdil vedení centrální banky

Ústavní soud potvrdil zákonnost a platnost jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem a Luďka Neidermeyera viceguvernérem České národní banky. Prezident republiky Václav Havel je do funkcí jmenoval 29. listopadu. Na návrh hlavy státu soud také zrušil některé části zákona o centrální bance.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentovo rozhodnutí pokládala vláda Miloše Zemana za kolidující se zákonem, protože podle jejího názoru je ke jmenování guvernéra a viceguvernéra centrální banky nutná kontrasignace premiéra nebo jím pověřené osoby. Ústavní soud ale dospěl k závěru, že prezident jmenováním vedení banky bez spolupodpisu předsedy vlády neporušil zákon ani Ústavu. Podle soudce zpravodaje Vladimíra Klokočky totiž prezident stejným způsobem a bez odporu vlád a premiérů jmenoval představitele ČNB po osm let.

Prezident Havel byl u Ústavního soudu úspěšný i se svými výhradami vůči novele zákona o centrální bance. Soudci na jeho návrh některé pasáže zákona zrušili, protože odporovaly Ústavě a omezovaly nezávislost České národní banky.

Premiér Miloš Zeman prohlásil, že vláda rozhodnutí Ústavního soudu plně respektuje. Zdůraznil ale, že pro verdikt, který dal prezidentovi za pravdu, hlasovalo 9 soudců, zatímco 6 bylo proti. Rozhodnutí tak bylo přijato nejtěsnějším možným poměrem hlasů.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme