Ústavní soud potvrdil vedení centrální banky

Ústavní soud potvrdil zákonnost a platnost jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem a Luďka Neidermeyera viceguvernérem České národní banky. Prezident republiky Václav Havel je do funkcí jmenoval 29. listopadu. Na návrh hlavy státu soud také zrušil některé části zákona o centrální bance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentovo rozhodnutí pokládala vláda Miloše Zemana za kolidující se zákonem, protože podle jejího názoru je ke jmenování guvernéra a viceguvernéra centrální banky nutná kontrasignace premiéra nebo jím pověřené osoby. Ústavní soud ale dospěl k závěru, že prezident jmenováním vedení banky bez spolupodpisu předsedy vlády neporušil zákon ani Ústavu. Podle soudce zpravodaje Vladimíra Klokočky totiž prezident stejným způsobem a bez odporu vlád a premiérů jmenoval představitele ČNB po osm let.

Prezident Havel byl u Ústavního soudu úspěšný i se svými výhradami vůči novele zákona o centrální bance. Soudci na jeho návrh některé pasáže zákona zrušili, protože odporovaly Ústavě a omezovaly nezávislost České národní banky.

Premiér Miloš Zeman prohlásil, že vláda rozhodnutí Ústavního soudu plně respektuje. Zdůraznil ale, že pro verdikt, který dal prezidentovi za pravdu, hlasovalo 9 soudců, zatímco 6 bylo proti. Rozhodnutí tak bylo přijato nejtěsnějším možným poměrem hlasů.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme