Pavel by musel ignorovat Zemanovo jmenování nového předsedy Ústavního soudu, míní Rychetský

Nový prezident by mohl, a dokonce musel ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu v době, kdy je tato funkce stále obsazená. V neděli to v České televizi uvedl dosluhující šéf soudu Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní vyznamenání na Prařském hradě. Pavel Rychetský

V letošním roce končí mandát nejen Rychetskému, ale dalším šesti jeho kolegům | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nemohu přes média radit nově zvolenému prezidentovi, jak se má chovat, ale mohu vás ubezpečit, že je dostatek odborníků na ústavní právo, kteří si s tím vědí rady a kteří, pokud se na ně obrátí, mu dají jednoznačný a jasný návod, jak s tím naložit,“ poznamenal Rychetský.

Jmenuje Zeman předsedu Ústavního soudu? Většina jeho členů to odsuzuje, říká novinářka Procházková

Číst článek

Krok nového prezidenta by podle něj krok původního prezidenta nepochybně přebil.

„Kompetence prezidenta není vymezena pouze věcně, ale i časově. Je nepochybné, že nemohu nikoho jmenovat do funkce, která je obsazená, to je absurdní. Bude to kompetence až nově zvoleného prezidenta Pavla,“ zdůraznil Rychetský, kterému mandát končí až v srpnu, zatímco Zemanovi v březnu.

Předsedu soudu jmenuje prezident ze stávajících soudců této instituce. „Kdyby dosluhující prezident někoho z existujících soudců jmenoval na obsazenou funkci, vznikl by problém, který by mohl způsobit jisté problémy uvnitř fungování Ústavního soudu,“ poznamenal Rychetský. „Nechci tomu věřit, že by to reálně nastalo,“ dodal.

Termín své schůzky s Pavlem zatím Rychetský nezná. Na setkání by ho rád požádal, aby jmenování nových ústavních soudců považoval za prioritu. V letošním roce totiž končí mandát nejen jemu, ale dalším šesti jeho kolegům.

Fiala: Zeman by neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu. Je to nad rámec jeho mandátu

Číst článek

„Je velice důležité, aby se to (jmenování nových soudců) stihlo – procedura není jednoduchá, může trvat i tři týdny, měsíc,“ řekl a vyjádřil obavy z toho, aby Ústavní soud zůstal usnášeníschopný v plénu. Připomněl, že situaci, kdy soud nemohl v plénu rozhodovat, už zažil.

„Bylo by to velmi nepříjemné,“ řekl s tím, že k soudu ročně dorazí přes 4000 stížností a návrhů.

Zachovat kontinuitu

Podle Rychetského je důležité pamatovat při nominacích ústavních soudců na zachování hodnotové kontinuity soudu. „Ústavnímu soudu se daří celá ta léta držet laťku vysoko z hlediska ochrany lidských práv a svobod. To je jedno ze základních poslání Ústavního soudu,“ poznamenal.

„Kontinuitu by bylo vhodné zajistit tím, aby pan prezident pamatoval na to, že by možná bylo vhodné někomu ze současného sboru ještě umožnit opakovat mandát,“ naznačil Rychetský.

Konkrétní jméno neprozradil, jen ubezpečil, že jeho se to netýká. Rád by, aby možnost zopakovat si mandát dostal některý z kolegů, kteří budou končit už letos na jaře. Někteří ale podle něj míří do akademické oblasti.

Nový šéf Ústavního soudu? Zeman chce vyvolat chaos a prodloužit si mandát, míní novinářka

Číst článek

Soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu Ústava České republiky nezakazuje.

K 3. květnu skončí mandát trojici Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Následně končí 4. června Vladimír Sládeček, 6. srpna Rychetský, o den později Ludvík David a 26. listopadu Radovan Suchánek.

Rychetský v souvislosti s obměnou uvedl, že Ústavní soud čeká velký nával práce. Když v minulosti končil jeden či dva soudci, posledního čtvrt roku před odchodem už nepřijímali nové pracovní věci, aby odcházeli s čistým stolem.

Aktuálně to podle Rychetského nebude možné a odcházejícím soudcům se interval k nepřijímání nových kauz zkrátí na polovinu, tedy na 1,5 měsíce před odchodem.

„Nápad nových ústavních stížností narůstá,“ vysvětlil s tím, že další případy soud očekává v souvislosti s prezidentskou volbou, až je vyřídí Nejvyšší správní soud.

„Je otázka, jestli se podaří včas a plynule sbor soudců doplňovat. Je otázka, nebude-li to mít vliv na délku řízení před Ústavním soudem,“ varoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme