Ústavní soud projedná novelu zákona o soudech a soudcích

Novelou zákona o soudech a soudcích se dnes bude zabývat Ústavní soud. Skupina senátorů navrhuje zrušit ty její části, které mimo jiné stanoví způsob jmenování a délku funkčních období předsedů a místopředsedů soudů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Novelu prosadil v roce 2008 ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jako reakci na neúspěšné odvolání Ivy Brožové z čela Nejvyššího soudu. Podle části právní obce ale novela místo posílení nezávislosti soudní moci přinesla více pravomocí exekutivě.

Skupina sedmnácti senátorů ve svém podání zpochybňuje i další ustanovení. Například možnost dočasného přidělení soudce na stáž k ministerstvu spravedlnosti nebo možnost zvýšit počet místopředsedů u nejvyššího soudu.

Upozorňují také na odlišnou délku funkčních období předsedů nejvyššího soudu a nejvyššího správního soudu. Senátoři rovněž zpochybnili legislativní proces při schvalování napadené novely.

Zuzana Kopuletá, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme