Ústavní soud projedná novelu zákona o soudech a soudcích

Novelou zákona o soudech a soudcích se dnes bude zabývat Ústavní soud. Skupina senátorů navrhuje zrušit ty její části, které mimo jiné stanoví způsob jmenování a délku funkčních období předsedů a místopředsedů soudů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Novelu prosadil v roce 2008 ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jako reakci na neúspěšné odvolání Ivy Brožové z čela Nejvyššího soudu. Podle části právní obce ale novela místo posílení nezávislosti soudní moci přinesla více pravomocí exekutivě.

Skupina sedmnácti senátorů ve svém podání zpochybňuje i další ustanovení. Například možnost dočasného přidělení soudce na stáž k ministerstvu spravedlnosti nebo možnost zvýšit počet místopředsedů u nejvyššího soudu.

Upozorňují také na odlišnou délku funkčních období předsedů nejvyššího soudu a nejvyššího správního soudu. Senátoři rovněž zpochybnili legislativní proces při schvalování napadené novely.

Zuzana Kopuletá, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme