Ústavní soud proti kontrole znalosti soudců
Ústavní soudci v úterý vyhověli prezidentu Václavu Havlovi a zrušili část zákona o soudech a soudcích, která se týkala kontroly jejich odborných znalostí. Soudce tak nemůže přijít o odbornou způsobilost na základě rozhodnutí zvláštní rady, kterou podle dosud platného zákona zřizovalo ministerstvo spravedlnosti.
Senát to zdůvodnil tím, že v ústavě je zakotven princip dělby státní moci na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní a také nezávislosti soudu. Tomuto požadavku napadená zákonná úprava nevyhovuje.
Ještě před tímto rozhodnutím odmítl Ústavní soud námitku místopředsedy sněmovny a ODS Ivana Langra. Ten považuje trojici soudců za podjatou. Podle něj se soudci Eliška Wagnerová, Vojtěch Cepl a František Duchoň k zákonu o soudech a soudcích v minulosti veřejně vyjadřovali a proto požadoval jejich vyloučení z dnešního plenárního jednání. Ústavní soud ale Langerově návrhu nevyhověl.
Ivan Langer už v minulosti zpochybňoval nezávislost Ústavního soudu na příklad narážkami na "brněnské podhradí Pražského hradu". Svůj dnešní bezprecedentní krok opřel o vystoupení jmenovaných ústavních soudců na semináři o soudech a soudcích v budově Senátu vloni v listopadu.
"Každý v této zemi má právo na nestranného soudce a jestli někteří soudci Ústavního soudu vystupují dříve než ve věci samotné probíhá dokazování a prezentují své stanovisko, jasně tím zpochybňují svojí nepodjatost, a z těchto důvodů by měli být z řízení vyloučeni," prohlásil Langer.
Plénum ale konstatovalo, že veřejná prezentace obecných stanovisek při odborném projednávání právních norem podjatost nesignalizuje. Bylo to vůbec poprvé, co někdo z účastníků řízení nestrannost ústavních soudců tímto způsobem zpochybnil.