Ústavní soud proti kontrole znalosti soudců

Ústavní soudci v úterý vyhověli prezidentu Václavu Havlovi a zrušili část zákona o soudech a soudcích, která se týkala kontroly jejich odborných znalostí. Soudce tak nemůže přijít o odbornou způsobilost na základě rozhodnutí zvláštní rady, kterou podle dosud platného zákona zřizovalo ministerstvo spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Senát to zdůvodnil tím, že v ústavě je zakotven princip dělby státní moci na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní a také nezávislosti soudu. Tomuto požadavku napadená zákonná úprava nevyhovuje.

Ještě před tímto rozhodnutím odmítl Ústavní soud námitku místopředsedy sněmovny a ODS Ivana Langra. Ten považuje trojici soudců za podjatou. Podle něj se soudci Eliška Wagnerová, Vojtěch Cepl a František Duchoň k zákonu o soudech a soudcích v minulosti veřejně vyjadřovali a proto požadoval jejich vyloučení z dnešního plenárního jednání. Ústavní soud ale Langerově návrhu nevyhověl.

Ivan Langer už v minulosti zpochybňoval nezávislost Ústavního soudu na příklad narážkami na "brněnské podhradí Pražského hradu". Svůj dnešní bezprecedentní krok opřel o vystoupení jmenovaných ústavních soudců na semináři o soudech a soudcích v budově Senátu vloni v listopadu.

"Každý v této zemi má právo na nestranného soudce a jestli někteří soudci Ústavního soudu vystupují dříve než ve věci samotné probíhá dokazování a prezentují své stanovisko, jasně tím zpochybňují svojí nepodjatost, a z těchto důvodů by měli být z řízení vyloučeni," prohlásil Langer.

Plénum ale konstatovalo, že veřejná prezentace obecných stanovisek při odborném projednávání právních norem podjatost nesignalizuje. Bylo to vůbec poprvé, co někdo z účastníků řízení nestrannost ústavních soudců tímto způsobem zpochybnil.

Milan Kopp, Petr Doležel, Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme