Ústavní soud řeší nevyhovující novelu zákona o střetu zájmů

Ústavní soud dnes začne jednat o novele zákona o střetu zájmů. Ta zakazuje zastupitelům současně vést organizace zřízené krajem či obcemi. Novelu napadly dvě skupiny senátorů. Ústavní soud se rozhodl kvůli naléhavosti věc projednat přednostně. Příslušný soudce, zpravodaj Miroslav Výborný proto například požádal obě parlamentní komory o rychlejší poskytnutí vyjádření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Na základně novely před časem přišlo o svoje posty několik zastupitelů v regionech. Rozporuplné reakce vzbuzuje novela i v regionech. Zakazuje místním zastupitelům vést organizace, které kraj či obec zřídily. S tím někteří zastupitelé nesouhlasí. Proč, to vysvětluje svitavský starosta Václav Koukal.

"Tento zákon také říká, že ti, co podnikají, by nesměly zároveň plnit funkce pro město. Tak například člen zastupitelstva, který podniká v zahradnictví, nesmí pro mateřskou školku zasadit túji, ačkoliv by jeho cena byla zdaleka nejnižší. Zdá se mi, že v tomto zákonu je řada nedokonalostí, výklady jsou zatím naprosto protichůdné a nejasné. A s tím se musíme vypořádat," je rozhodnut starosta Koukal.

"V novele vidíme problém, protože se změny dějí uprostřed volebního období a my si myslíme, že jsou porušeny dokonce i osobní práva zvolených zastupitelů," řekl Radiožurnálu Tomáš Julínek.

Také Adriena Krnáčová z organizace Transparency International řekla Radiožurnálu, že považuje novelu za nešťastnou. "Myslím si to, protože už ten původní zákon není vynutitelný, ve své konstrukci neúčinný a je velice často obcházen těmi, na něž se vztahuje. A pokud se teď ještě schválí nešťastná novela nevynutitelného zákona, je lepší nemít zákon žádný."

Milada Richterová, Vladan Dokoupil, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme