Ústavní soud rozhodl, že se může bývalá brněnská textilka vrátit původním majitelům

Téměř po 70 letech se může bývalá brněnská textilka Himmelreich a Zwicker vrátit zpět do rodiny původních vlastníků. Možnost návratu továrny dědicům otevřel svým dnešním rozhodnutím Ústavní soud. Továrnu v ulici Cejl, poblíž centra, nejdříve zabavili nacisté, pak ji převzal stát a nakonec v privatizaci soukromá firma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Dlouholetá snaha dědiců původních majitelů o navrácení továrny dosud vycházela naprázdno. Soudy jejich žaloby odmítaly s tím, že mělo jít o žaloby restituční, zatímco oni podávali žaloby určovací.

Přehrát

00:00 / 00:00

balíček 18 - ústavní soud textilka.mp3

Podle Ústavního soudu to bylo zbytečně formální a soudy musí rozhodovat znovu. „Musí samozřejmě respektovat nález Ústavního soudu a rozhodnout znovu,“ říká ústavní soudce Vojen Güttler.

Podle právníka státu Michala Trkala je dnešní nález vykročením z dosavadní judikatury:

„My jsme vycházeli jako zástupci účastníka z toho, jaká ta judikatura byla, takže v tomto duchu bylo řízení vedeno a pokud Ústavní soud došel k odlišnému závěru, vlastně trošičku prolomil ten dosavadní přístup, tak je to určitá změna, nicméně jak bylo řečeno v soudní síni, tak to rozhodnutí je do jisté míry založeno na tom, že individuální okolnosti případu byly trošičku jiné, než obvykle.“

Advokát soukromé firmy, která v privatizaci areál bývalé brněnské textilky získala, prozatím nechce rozhodnutí Ústavního soudu komentovat. Kdy a jak soudy rozhodnout, nelze předjímat. Areál textilky v ulici Cejl zahrnuje desítku budov i s pozemky.

Vladan Dokoupil, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme