Ústavní soud rozhodne, jestli jsou poplatky za přítomnost otce u porodu oprávněné

Poplatky za otce u porodu se dostaly až před Ústavní soud. Ten dnes odpoledne vynese verdikt v případu otce, který prohrál spor o 500 korunový poplatek u krajského soudu v Ústí nad Labem. Soudce dal za pravdu chomutovské nemocnici, podle které šlo o nadstandardní službu. Otec proto podal stížnost k Ústavnímu soudu. Verdikt může být důležitý i pro další rodiče, kteří v některých nemocnicích stále za tyto služby platí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto)

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Některé nemocnice zrušily poplatky za otce u porodu už před 4 lety, kdy začal platit zákon o zdravotních službách. Ten dává dítěti i pacientovi, respektive rodičce, právo na doprovod při poskytování péče.

Zhruba dvě desítky nemocnic ale dál vybírají i několik stovek za to, že na porodní sál pustí další osobu. Poplatky už dvakrát řešily krajské soudy. V jednom případě soud uznal nárok rodičů, v druhém případě vyhověl nemocnici. Martin Franěk, kterému soudce nevyhověl, se proto obrátil na Ústavní soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

ÚS rozhodne v případu poplatků za otce u porodu, verdikt může být důležitý i pro další rodiče

„Vadí mi, že mi někdo zpoplatňuje to, že jsem na počátku života mého syna. Je to moje povinnost ze zákona, já se o to dítě musím postarat. Litera zákona hovoří od narození. A mě někdo nutí platit za to, že mi zákon nařizuje,“ říká 36letý elektrotechnik.

„Je to moje povinnost ze zákona, já se o to dítě musím postarat. Litera zákona hovoří od narození. A mě někdo nutí platit za to, že mi zákon nařizuje. Neříkám, že bych musel být u porodu, to zákon nehovoří. Ale nevím, co se může stát u porodu. Dneska kde co. Je potřeba například udělat vyšetření, partnerka bude v bezvědomí, kdo to rozhodne?“ dodává Martin Franěk, který nesouhlasí se stanoviskem krajského soudu.

Ten se totiž postavil na stranu chomutovské nemocnice. Podle jejího mluvčího Jiřího Vondry ale porodnice nepochybila.

„V dané době jsme vybírali poplatek přesně v souladu s platnou legislativou. To znamená, že postoj Krajské zdravotní je konzistentní,“ naznačuje.

Také podle předsedkyně Asociace českých nemocnic Jaroslavy Kunové jsou platby za přítomnost otce u porodu oprávněné. „Některé nemocnice podlehly mediálnímu tlaku a poplatky zrušily. Ale ty náklady spojené s pobytem otcem prokazatelně existují. Takže nechápu, že se kolem toho děje taková velká aféra,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poplatky za otce u porodu řeší Ústavní soud. Hostem ČRo byla Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace českých nemocnic

Podle některých právníků i ministerstva zdravotnictví si nemocnice mohou účtovat nezbytné náklady. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD už ale dřív vyzval porodnice, aby dosavadní praxi zvážily. A nechtěly přemrštěné částky. Veřejná ochránkyně práv poplatky kritizuje.

„Jsou jiná oddělení v nemocnicích, například jednotka intenzivní péče, kde se návštěvníkům tako poskytují hygienické oděvy a není to zpoplatněno,“ říká mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Nemocnice v Česku postupně poplatek za otce u porodu ruší. Stále tu ale zůstávají zhruba dvě desítky porodnic, kde matka za doprovod na sál musí zaplatit, a někde částky přesahují i 1000 korun. Sjednotit postup nemocnic by tak mohl právě Ústavní soud.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme