Ústavní soud rozhodne o dalším osudu statku, který Mašínům zabavili komunisté

Zdena Mašínová už několik let bojuje o vrácení rodinného statku v Lošanech na Kolínsku. Absolvovala několikaletý soudní maraton, který pro ni zatím vždy nedopadl dobře. Teď jí zbývá poslední naděje, kterou je ústavní stížnost. O ní rozhodne ve středu Ústavní soud v Brně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší rodinný statek Mašínů, obehnaný vysokou zdí

Někdejší rodinný statek Mašínů, obehnaný vysokou zdí | Foto: Michal Trnka

Bývalý rodinný statek, nesoucí hrdě číslo popisné jedna, je už dlouho opuštěný a chátrá, jak už dříve popsal starosta Lošan Miroslav Jelínek z KSČM.

„Je to objekt, který podle nápisu na štítě byl stavebně upraven v roce 1930. Stav odpovídá věku budovy a způsobu využívání. Ve všech místnostech je poškozená omítka. Svědčí to o tom, že by to chtělo, aby objekt získal jednoho majitele, který by se stavebním stavem něco dělal,“ řekl Jelínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdena Mašínová ani po několikaletém soudním maratonu boj o vrácení statku v Lošanech nevzdává. O jeho dalším osudu rozhodne Ústavní soud v Brně

Majetek zabavený komunisty odmítly Zdeně Mašínové soudy opakovaně vydat. Naposledy se proti jejímu dovolání postavil Nejvyšší soud.

Ústavní soud tak za dva dny rozhodne, jestli se případ vrátí na stůl českým soudům. Zdena Mašínová ale doufá, že tentokrát uspěje.

„Vzhledem k tomu, že jsem celkem skeptický člověk, tak i k tomuto prvovýsledku soudu přistupuji velice opatrně. Nicméně bych chtěla věřit, že konečně dojde ke spravedlnosti,“ uvedla Mašínová.

Ústavní stížnost řeší senát v čele s ústavním soudcem Davidem Uhlířem, kterého prezident Miloš Zeman jmenoval minulý rok.

„V tuto chvíli nelze nějak předjímat, jak Ústavní soud rozhodne. Nález může být jak vyhovující tak i zamítavý. Stěžovatelka se prostřednictvím ústavní stížnosti domáhá zrušení rozhodnutí obecních soudů s poukazem na porušení celé řady jejích ústavně zaručených práv, zejména pak práva na spravedlivý proces a práva na ochranu vlastnictví,“ popsala mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Zdena Mašínová už teď říká, že když neuspěje v Česku, obrátí se na soud pro lidská práva.

„Jestliže jsme došli až sem, jsem ochotná jít až do Štrasburku, přestože je to velice zdlouhavá záležitost,“ vysvětlila.

Předchozí soudy Mašínové nevyhověly s odůvodněním, že nemůže žádat o vrácení majetku sama - bez souhlasu dalších dědiců. Její bratr Josef nechce mít už s českou justicí nic společného a druhý bratr Ctirad zemřel před čtyřmi lety.

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme