Ústavní soud rozhodne o podobě kárných řízení v justici

Ústavní soud dnes řekne, jestli současná úprava kárných řízení v justici zůstane i do budoucna. Návrh na zrušení zákona, který jejich průběh upravuje, podal Nejvyšší správní soud. Vadí mu především to, že kárná řízení jsou jednostupňová. Potrestaní justiční činitelé se tedy tak nemohou proti verdiktu odvolat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nejvyšší správní soud argumentuje, že kárně obviněnému soudci náleží právo na spravedlivý proces. To mimo jiné obnáší možnost se proti rozhodnutí odvolat.

Současná úprava, kdy kárná provinění soudců, státních zástupců a exekutorů řeší právě Nejvyšší správní soud, to ale neumožňuje. Potrestaným tak zbývá jedině možnost stížnosti k Ústavnímu soudu.

Před novelou zákona bylo kárné řízení dvoustupňové a prohřešky justičních činitelů řešily vrchní soudy a poté Nejvyšší soud.

Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme