Ústavní soud odmítl stížnost Fiana proti doživotí, v metanolové kauze otrávil 117 lidí

Ústavní soud odmítl stížnost pravomocně doživotně odsouzeného Slováka Rudolfa Fiana, jednoho z hlavních organizátorů metanolové kauzy. Česká televize to zjistila z justiční databáze. Fian byl jedním z míchačů metanolem kontaminované směsi, která v roce 2012 zabila zhruba 50 lidí. Ústavní stížnost byla poslední možností, jak doživotní trest vězení zvrátit.

Brno (Aktualizováno: 19:53 1. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fian se na ústavní soud obrátil společně s druhým doživotně odsouzeným Tomášem Křepelou loni v květnu. | Zdroj: Profimedia

Důvody odmítnutí stížnosti nechtěl ústavní soud komentovat, uvedla ČT. Fian se na ústavní soud obrátil společně s druhým doživotně odsouzeným Tomášem Křepelou loni v květnu. Předtím v lednu zamítl jejich dovolání Nejvyšší soud. O Křepelově ústavní stížnosti ústavní soud dosud nerozhodl.

Oba se podle pravomocných rozsudků soudů dopustili obecného ohrožení, když metanolovou směsí otrávili 117 lidí, ze kterých pět desítek zemřelo.

‚Školení na křivé výpovědi.‘ Lihový boss Březina u soudu přiznal masivní ovlivňování svědků

Číst článek

„Nejvyšší soud konstatuje, že v případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí,“ stálo v usnesení Nejvyššího soudu. Obžalovaní prý prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili „společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem“.

70 obviněných

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty, které české právo umožňuje.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5 000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme