Ústavní soud se začne zabývat Okamurovou stížností. Zpravodaje vylosuje počítač

Stížností senátora Tomia Okamury na vyřazení z přímé volby prezidenta se začne zabývat Ústavní soud. Počítač dnes kauzu přidělí konkrétním soudcům-zpravodajům. Okamura chce, aby soud zrušil několik částí Ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Tomio Okamura na podatelně Ústavního soudu v Brně odevzdal stížnost proti vyřazení z prezidentských voleb | Zdroj: ČTK

Důvodem stížnosti je podle Okamutry nekontrolovatelný postup ministerstva vnitra a nemožnost přezkoumání u Nejvyššího správního soudu.

„V České republice je jedinou institucí, která má právo přezkoumat, zdali je zákon ústavní, či nikoliv, Ústavní soud. Proto jsem požádal Ústavní soud, zdali by vyvrátil všechny dosavadní pochybnosti o tom, zdali náš budoucí prezident bude zvolen poctivě a podle zákona,“ vysvětlil Okamura.

Okamurovi se nelíbí zejména podmínka 50 tisíc podpisů pod peticí. Ústavní soud si už proto vyžádal z ministerstva vnitra písemné materiály.

První kolo volby hlavy státu je naplánováno na 11. a 12. ledna. Ústavní soudci už dříve avizovali, že se budou snažit rozhodnout o všech případných stížnostech co nejrychleji. Žádná konkrétní lhůta je ale neváže.

Ústavní soud může teoreticky volby odložit, aby získal více času. Dokud to však soudci neudělají, vyhlášený termín zůstává v platnosti.

Radiožurnál, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme