Ústavní soud se zastal otce žádajícího vrácení poplatku za přítomnost u porodu

Nemocnice nemůžou vybírat platbu za přítomnost otce nebo jiné osoby u porodu. Chtít můžou jen náhradu za nadstandardní služby a ty musí řádně vykázat, vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu. Vyhověl tak stížnosti muže, který v chomutovské nemocnici musel zaplatit 500 korun. Verdikt může být důležitý i pro další rodiče, kteří v některých nemocnicích stále za tyto služby platí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stres je rizikovým faktorem těhotenství. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Poplatky už dvakrát řešily krajské soudy. V jednom případě soud uznal nárok rodičů, v druhém případě vyhověl nemocnici. Martin Franěk, kterému soudce nevyhověl, se proto obrátil na Ústavní soud.

Ten připomněl, že bezplatná přítomnost otce nebo jiného doprovodu matky u porodu vyplývá už ze zákona o zdravotnických službách. Nemocnice smí požadovat úhradu jen nadstandardních služeb, jako je třeba občerstvení, ale ne za roušky nebo třeba dezinfekci.

Na nadstandardní služby by nemocnice navíc měla s otcem nebo s jinou rodičce blízkou osobou uzavřít smlouvu, ze které má být jasné, co přesně za své peníze dostane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Martin Cypris a Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák v Publicistice ČRo

Martin Franěk v roce 2011 v chomutovské nemocnici zaplatil za přítomnost u porodu 500 korun. Později podal žalobu na provozovatele nemocnice. Tomu Okresní soud v Ústí nad Labem uložil, aby muži vrátil 100 korun, což předtím nemocnice označila jako svůj přiměřený zisk. Zbývajících 400 korun měla být náhrada za jednorázový oblek, přezutí a instruktáž osoby doprovázející rodičku.

Ústecký soud rozhodl, že stokorunu musí nemocnice vrátit a zbytek si smí nechat. Vůbec ale přitom neřešil účelnost naúčtovaných nákladů, a tím podle Ústavního soudu porušil právo muže na spravedlivý proces. Advokát Martina Fraňka ale není s výrokem soudu úplně spokojen.

„Spokojený jsem pouze částečně, jelikož Ústavní soud pouze konstatoval, že došlo u mého klienta k narušení práva na spravedlivý proces, nikoliv k zásahu do práva na ochranu rodinného života,“ říká právník Martin Cypris.

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák pak s výrokem Ústavního soudu nesouhlasí vůbec.

„S přítomností otce u porodu nepočítá kalkulační list, to z čeho vychází ohodnocení například porodu. Přítomnost otce u porodu tudíž v žádném případě není hrazena z veřejných prostředků. Náklady jednotlivých zařízení na přítomnost otce u porodu jsou pak určitě rozdílné, protože i minutová režie zařízení je rozdílná,“ vysvětluje.

Poplatky za přítomnost otce u porodu by prý měly být individuální.

„Myslím si, že musí být individuální a myslím si, že rodička i její partner by o výši poplatku měli vědět dopředu, mohlo by to hrát roli o tom, jakou porodnici si vyberou,“ dodává Vladimír Dvořák.

Sjednocení postupu

Některé nemocnice zrušily poplatky za otce u porodu už před 4 lety, kdy začal platit zákon o zdravotních službách. Ten dává dítěti i pacientovi, respektive rodičce, právo na doprovod při poskytování péče. Zhruba dvě desítky nemocnic ale dál vybírají i několik set korun za to, že na porodní sál pustí další osobu.

Podle Ústavního soudu by měli zákonodárci tento postup co nejdříve sjednotit. V zahraničí se žádný poplatek neplatí, Česká republika a Slovensko jsou v rámci Evropy výjimkou.

Vlasta Gajdošíková, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme