Ústavní soud se zastal ženy trestané kvůli dluhům za černé jízdy v MHD

Ústavní soud se zastal mladé ženy, která jako nezletilá dostala několik pokut za jízdu v MHD načerno. Matka dívce slíbila, že pokuty zaplatí, ale kvůli složité rodinné situaci to neudělala. Soudy pak bez dívčina vědomí rozhodly o většině platebních rozkazů. Ta na to, že má velké dluhy, přišla až po smrti své matky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně

Ústavní soud v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ústavní soud konstatoval, že mladé ženě předchozí soudní instance nedopřály právo na spravedlivý proces a jejich rozhodnutí zrušil. O platebních rozkazech vůči ženě musí nyní justice rozhodovat znovu.

Otázkou, zda bude muset žena dlužnou částku za jízdy načerno zaplatit, se Ústavní soud nezabýval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní soud se zastal mladé ženy kvůli dluhům z černých jízd. Téma rozebral Daniel Hůle ze sekce dluhového poradenství společnosti Člověk v tísni

V době, kdy jezdila po Praze načerno, bylo dívce 15 let, žila s nemocnou matkou, která ji prý nedávala dost peněz na jízdné do školy. Slíbila jí, že pokuty zaplatí, což se ale nestalo.

O rok později soud po dívce peníze začal vymáhat. Platební příkaz ale posílal pouze jejímu otci, s nímž nebyla v kontaktu. Že dluží dopravnímu podniku peníze, se tak dozvěděla, až když dosáhla plnoletosti.

Na tomto konkrétním případě Ústavní soud ukázal, že i neplnoleté děti mají právě vědět, že po nich soud vymáhá peníze. Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková řekla, že soudy musí posílat příkazy nejen zákonným zástupcům, ale právě i samotným dětem, a to od 16 let.

V Česku žije asi 150 tisíc dětských dlužníků

Nejde přitom o první případ dětských dlužníků, kterým se zabýval i Ústavní soud. V Česku takových dětských dlužníků žije asi 150 tisíc. „Tento případ je na jednu stranu exemplární a v té své příkladnosti zaštiťuje celou řadu podobných případů, byť ne v takto extrémní podobě,“ říká Daniel Hůle ze sekce dluhového poradenství společnosti Člověk v tísni.

Letos vyšlo najevo, že se podobné vymáhání týká i poplatků za odpady. Nejčastěji jsou to klienti dětských domovů, za které rodiče tyto poplatky neplatí. Když pak dítě dovrší osmnáct let, zjistí, že má na krku exekuci. Tento problém by měla řešit novela zákona o místních poplatcích, která ale zatím leží v Poslanecké sněmovně.

„Novela bude projednaná ve druhém čtení a tam je ta šance poměrně rychlá, obce budou mít povinnost vymáhat nezaplacené poplatky za popelnice od zákonných zástupců a nikoliv od dětí,“ poznamenává Hůle.

„Dnešní případ, který se týká jízdy načerno, je problematičtější. 15letý člověk už nějakým způsobem může vytvářet dluhy, může podepisovat různé smlouvy. A to je na komplexnější změnu, na které je potřeba hledat nějakou širší shodu,“ shrnuje.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme