Část senátorů podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení omezení vleků. Žádá přednostní projednání

Advokátní kancelář Kalabis Aulický a spol. podala za skupinu senátorů návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části usnesení vlády týkající se provozu vleků a lanových drah. Senátoři žádají o přednostní projednání. Uvedl to advokát Martin Kalabis. S advokátní kanceláří se spojila Asociace lanové dráhy, podle které je situace kritická.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budou moci české skiareály otevřít?

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem | Foto: Marek Podhora | Zdroj: MAFRA / Profimedia

K podání návrhu k Ústavnímu soudu se podle Kalabise připojilo 19 senátorů, což je více, než zákon požaduje. „V rámci rozhodování by pak Ústavní soud měl řešit zatím nevyjasněné otázky širšího rozsahu, a to mimo jiné ohledně formy, oprávnění pro vydávání usnesení vlády apod., tedy oblastí, které jsou zatím odborně nevyjasněny, jelikož jejich zodpovězení je nutné pro samotné rozhodnutí, byť jen o napadené části usnesení,“ uvedl Kalabis.

Skiareály nechtějí otevření hotelů ani restaurací. ‚Bude to o jednodenním lyžování,‘ řekl šéf asociace

Číst článek

Případné rozhodnutí by tak podle něj mělo mít vliv na právní rámec posuzování všech nebo alespoň většiny opatření, včetně jejich platnosti, kdy nelze vyloučit ani následek na uplatňování škod způsobených opatřeními.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Zástupci provozovatelů a organizací cestovního ruchu a sportu žádali vládu k umožnění provozu nejpozději od 29. ledna. Sezona ve většině středisek končí kolem 15. března a jejich otevření v průběhu února jim tak už příliš nepomůže. Ztráta kvůli uzavření činila do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.

Nedostatečné kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro skiareály program kompenzací. Podle Asociace lanové dráhy ale představují jen 13 až 15 procent sezonních nákladů a nepokryjí ani výrobu technického sněhu, za kterou provozovatelé zaplatili statisíce až miliony korun. Sníh se nyní každým dnem znehodnocuje.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sice minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a v pohybu po sjezdovkách, nesmí se ale zvýšit pohyb lidí. Poukázal na zneužívání dosavadních opatření u ubytovacích služeb, které nesmějí sloužit rekreačním účelům. Hosty ubytovávají pod záminkou služebních cest.

Proti otevření zimních středisek za současného stavu je ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), otevření naopak prosazoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podporovala ho také KSČM.

Rozvolňování nyní není podle vlády namístě, naopak ve čtvrtek jedná o zpřísnění stávajících opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme