Ústavní soud odmítl další Zadehův podnět. Tentokrát si stěžoval na prodloužení vazby

Ústavní soud odmítl stížnost íránského podnikatele s českým občanstvím Shahrama Abdullaha Zadeha. Směřovala proti loňskému prodloužení vazby. Šlo o další z řady podnětů, které Zadeh ústavním soudcům adresoval. Zatím neuspěl. I tentokrát totiž soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z internetové databáze.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zadeh zpochybnil usnesení Městského soudu v Brně a Krajského soudu v Brně, obojí z loňského listopadu. Navrhoval například to, aby místo vazby dostal elektronický náramek.

V kauze Zadeh padla druhá obžaloba. Jeden ze stíhaných přišel o status spolupracujícího obviněného

Číst článek

Ústavní soudci ale upozornili na to, že elektronický monitoring není v rámci českého trestního práva samostatným prostředkem nahrazujícím vazbu, ale pouze doplněním některého z takových opatření.

„Jestliže tedy městský soud rozhodl o tom, že žádné z takových opatření nahrazujících vazbu ve věci není přípustné, fakticky tím zamítl i možnost elektronického monitoringu, respektive o této možnosti již nemusel rozhodovat samostatně," stojí v usnesení.

Zadeh v minulosti podal několik ústavních stížností. Poukazoval na údajné opakované porušování svých práv. Všechny stížnosti zatím končily odmítnutím. Zadeh se obrátil také na Evropský soud pro lidská práva.

Zadeh strávil ve vazbě téměř dva roky nejprve kvůli daňové kauze. Podle obžaloby početná skupina lidí šidila stát při dovozu pohonných hmot. Celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun. Nyní je Zadeh ve vazbě znovu, tentokrát kvůli ovlivňování svědků. Obvinění odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme