Ústavní soud slaví své 15. výročí

Česká justice si dnes připomíná 15. výročí vzniku Ústavního soudu. Slavnostního programu se zúčastnil prezident Václav Klaus. Vztahy prezidenta a ústavních soudců přitom v minulosti několikrát poznamenaly spory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Marián Vojtek

Známým střetem bylo odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové. Ta také nesouhlasila se jmenováním Jaroslava Bureše místopředsedou Nejvyššího soudu. Ústavní soud dal za pravdu Brožové a její odvolání zrušil. Klaus pak mluvil o soudcovském korporativismu. Momentálně je Ústavní soud středem pozornosti kvůli jednání o Lisabonské smlouvě.

Ústavní soud je specializovaný autonomní státní orgán, který není součástí soustavy obecných soudů. Jeho úkolem je zejména chránit práva vyplývající z Ústavy, Listiny základních práv a svobod a dalších ústavních zákonů České republiky.

Přísluší mu i další kompetence, jako je rozhodování v některých věcech týkajících se volebního práva a posuzování souladu mezinárodních smluv s Ústavou v průběhu jejich ratifikace.

Soud je tvořen patnácti soudci, kteří rozhodují v tříčlenných senátech nebo v plénu. Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident republiky na dobu deseti let. Rozhodnutí Ústavního soudu v rámci jeho věcné působnosti jsou konečná a nelze se proti nim odvolat.

Radek Musílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme