Ústavní soud: Sledování advokáta Čapka bylo chybou policie i soudu

Omluvu od českého státu pro sebe i svého klienta bude žádat advokát Čapek, který zastupuje František Oldřicha Kinského ve sporu o majetek. Ústavní soud dnes konstatoval, že soud jednal protizákonně, když povolil odposlouchávat jeho hovory a policie zase chybovala, když záznamy o odposleších nezničila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Policie nezákonně odposlouchávala telefonní hovory advokáta Jaroslava Čapka, který ve sporech o někdejší rodový majetek zastupuje Františka Oldřicha Kinského. K takovému závěru dospěl Ústavní soud v Brně. Podle něj neměly být odposlechy okresním soudem ani povoleny.

Uvedl to mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil: "Okresní soud se vůbec nezabýval otázkou, jestli zde existuje důvodné podezření, že stěžovatel mohl spáchat trestný čin. Nezajímal se a ani o to, k čemu konkrétně je zjištěných informací třeba. A podle Ústavního soudu nemělo být trestní řízení za existujícího skutkového stavu vůbec zahájeno. Důvody, které nakonec vedly k zastavení trestního řízení, byly zřejmé už na počátku."

Policie navíc při nakládání s odposlechy pochybila. Kriminalisté Čapkovy rozhovory s klienty založili do spisu, i když záznamy měly být skartovány. Ústavní soud proto na žádost Čapka nařídil, aby dokumenty byly zničeny.

Čapek odešel od jednání soudu spokojen. Radiožurnálu řekl, že od našeho státu bude zřejmě žádat i odškodné za poškození dobrého jména.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme