Ústavní soud: Soudci dostanou zpět 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004

Stát bude muset doplatit soudcům kolem šesti set milionů korun. Jde o 13. a 14. platy v předchozích dvou letech, které soudcům odebrali zákonodárci. Plénum Ústavního soudu dnes totiž označilo rozhodnutí Parlamentu za protiústavní zásah do soudcovské nezávislosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Soudce-zpravodaj Pavel Hollämder připustil, že platy soudců je možné omezit v době, kdy má stát velké finanční problémy. O takovou situaci ale podle něj těžko může jít, pokud jiné platy ve státní sféře rostou:

"Ve stejné době, kdy učinil rozhodnutí o restrikcích, navýšil ve státním rozpočtu všem zaměstnancům veřejné správy, čili Ústavní soud vycházel z empirických faktů. Říká: Ta argumentace naléhavosti se nám nejeví jako přesvědčivá. Ve stejné době se rozhodovalo o navýšení reálných finančních prostředků."

Parlament odůvodnil zrušení 13. a 14. platů soudců úsporami po povodních v roce 2002. Podle soudců ale restrikce dopadla pouze na ně, říká místopředseda Městského soudu v Brně Aleš Dufek: "I v době, kdy stát říká, že má kritickou finanční situaci, zvyšuje platy jiným svým představitelům a zaměstnancům, ale ve vztahu k soudcům říká, že stát na ně nemá peníze."

Podle místopředsedy sněmovního ústavně-právního výboru Stanislava Křečka, není rozhodnutí Ústavního soudu správné. Není prý také v souladu s právní realitou České republiky: "Pokud se 13. a 14. platy odebíraly ústavním činitelům, soudci by se měli tomuto rozhodnutí podřídit. Pokud Ústavní soud je jiného názoru, domnívám se, že to vytváří velmi nepříznivou situaci ve vztahu soudů a ostatních ústavních orgánů tohoto státu."

Ivan Holas, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme