Kühna přízeň těší, ale upozornil, že navrhnout ho musí Zeman. U Ústavního soudu by ho rád viděl i Antl

Jedno z patnácti míst na Ústavním soudu je volné už přes půl roku. Prezident Miloš Zeman tam chtěl vyslat právníka Aleše Gerlocha. Návrh ale v Senátu narazil, když Gerloch získal jen 19 z 64 odevzdaných hlasů. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský by mezi soudci rád uvítal profesora práva a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Nejvyššího správního soudu a profesor práva na pražské právnické fakultě Zdeněk Kühn. | Zdroj: Profimedia

Prezident Zeman kandidaturu nabídl znovu Aleši Gerlochovi, který se ale zatím nerozhodl. „S ohledem na to, jak Senát v březnu rozhodl o kandidatuře pana profesora Gerlocha, si nemyslím, že by bylo moudré tu nominaci opakovat,“ poukázal v rozhovoru předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Prezident chce zopakovat svůj návrh na ústavního soudce. ‚Nikdy neříkej nikdy,‘ reaguje Gerloch

Číst článek

Podle Rychetského by měla mít hlava státu respekt před politickou vůlí horní komory. Za vhodného kandidáta označil právníka a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna.

„Je profesorem pražské právnické fakulty. Je už asi 12 let zastupujícím soudcem ad hoc Evropského soudu pro lidská práva. Myslím si, že to byl v tuto chvíli asi skutečně velmi kvalitní kandidát,“ vysvětluje Rychetský.

„Nominace je v rukou prezidenta. Těší mě to, ale nechci to komentovat,“ řekl Kühn a uvedl, že nabídku od prezidenta nedostal.

Prezident je na dovolené

Pražský hrad na otázky, jestli prezident nominaci Kühna zváží a zda o tom bude chtít s předsedou Ústavního soudu mluvit, neodpověděl. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček napsal, že je na dovolené. „Dovolenou má i pan prezident, proto neočekávejte odpověď.“

Prezidentovu nominaci posuzují nejdřív senátní výbory. Následně o kandidátovi na ústavního soudce rozhoduje celá horní komora v tajném hlasování.

Rychetský o setkávání soudců s Mynářem: Hrad má pocit, že jednal podle práva, a to je smutné

Číst článek

Se jménem Zdeňka Kühna by neměl problém předseda ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl za ČSSD.

„Já to slyším poprvé, a když se nad tím zamyslím, tak to není špatný kandidát uvažovaný, a pokud o něm vím, tak je to erudovaný právník, který by zcela nepochybně splňoval veškerá kritéria daná Ústavou pro tuto nominaci,“ říká.

Prezident a předseda Ústavního soudu, případně i šéf horní komory by podle Antla měli další nominaci předjednat. Připomíná, že v minulosti prezident Zeman kandidáty na ústavní soudce se zástupci justice konzultoval.

„Je chybou, že se od toho ustoupilo. Pokud vím, tak i pan prezident měl výběrové komise, kde kandidáti předstupovali před nejvyššího státního zástupce, představitele Nejvyššího soudu a to tak, že skutečně i byli dotazováni, aby se ověřilo, jestli kvalifikačně splňují takové předpoklady. Je to škoda, protože Ústavní soud je potřeba doplnit a měla by být vstřícnost všestranná,“ dodává Antl.

Předseda horní komory Jaroslav Kubera z ODS považuje za klíčové, aby prezident přišel kandidáta do Senátu osobně představit. Zatím ale Zeman nikoho nenavrhl.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme