Ústavní soud odmítl stížnost bývalého konkurzního správce Thonata. Dostal pět let kvůli Berkově kauze

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého konkurzního správce Daniela Thonata, jenž si má odpykat pět let v kauze zmanipulovaných konkurzů. Podle pravomocného verdiktu byl součástí skupiny kolem někdejšího ústeckého soudce Jiřího Berky. Stížnost byla podle Ústavního soudu zjevně neopodstatněná, usnesení je dostupné v databázi soudu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Žádné ústavně relevantní pochybení Ústavní soud v napadených rozhodnutích neshledal,“ stojí v usnesení. Ilustrační foto | Foto: Jan Symon | Zdroj: Ústavní soud ČR

Tresty všem aktérům letos potvrdil Nejvyšší soud, zrušil jen propadnutí majetku u části odsouzených, pokládá je za špatně podložené a také nadbytečné, i s ohledem na délku řízení.

Soudce Berka nastoupil do vězení v Litoměřicích. Za zmanipulování konkurzů ho čeká sedmiletý trest

Číst článek

Podle Thonatovy ústavní stížnosti justice při výměře nepodmíněného trestu vězení nezohlednila to, že vystupoval fakticky jako spolupracující obviněný. Jako další faktor pro případné snížení trestu uvedl Thonat celkovou délku řízení.

Ústavní soudci ale konstatovali, že ukládání trestu je především záležitostí obecných soudů, a pokud nedojde k excesu, není důvod rozhodnutí měnit.

„Žádné ústavně relevantní pochybení Ústavní soud v napadených rozhodnutích neshledal,“ stojí v usnesení.

Berka si má odpykat sedm let, také on podal ústavní stížnost, podobně jako Miroslava a Karel Melicharovi. O jejich podnětech ještě soud nerozhodl.

Vyšetřování v kauze zmanipulovaných konkurzů začalo před 17 lety. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem. Podle obžaloby způsobila skupina škodu 264 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme