Ústavní soud odmítl stížnost proti vymazání jmen z databáze jednání. Označil ji za nepřípustnou

Ústavní soud odmítl stížnost proti změnám v oficiální databázi soudních jednání. V březnu z aplikace infoJednání zmizela jména obžalovaných v trestních kauzách a účastníků civilních sporů. Neúspěšnou ústavní stížnost zveřejnil na svém blogu její autor, právní aktivista Tomáš Pecina. Odmítnutí stížnosti potvrdila také mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Ústavního soudu byla Pecinova stížnost „nepřípustná“ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Aplikace infoJednání jako součást justičního portálu roky sloužila coby zdroj informací o nařízených jednáních všech obecných soudů v Česku v následujících 30 dnech. Využívali ji novináři nebo lidé odborně sledující justici.

Data čerpaly také různé bezplatné internetové agregátory, které je převáděly do přehlednější podoby či je případně archivovaly. A právě kvůli jednomu podobnému agregátoru byl Pecina ve sporu s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Majetková přiznání neodevzdalo nejméně 3000 funkcionářů. Prominutí úřady nepřipouští

Číst článek

Od druhé poloviny března lidé v aplikaci najdou jen termín líčení, jméno soudce a spisovou značku. „Veřejnost nyní nemá, jak se dozvědět, které právní věci budou obecnými soudy projednávány,“ stálo v ústavní stížnosti, podle které musí princip veřejnosti soudních jednání převážit nad právem na ochranu soukromí. Ve hře jsou prý samotné základní principy demokratického státu, justice nesmí být „kabinetní“.

Ústavní soud ale stížnost označil za nepřípustnou, protože Pecina údajně nevyčerpal všechny procesní prostředky k ochraně svých práv. Mohl se prý obrátit na správní soudy. Zároveň jde podle usnesení o „návrh podaný někým zjevně neoprávněným“, protože Pecina nedoložil porušení některého svého ústavně zaručeného základního práva nebo svobody.

Pecina na svém blogu uvedl, že Ústavní soud neposkytl ochranu proti svévoli ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). „Případnou změnu čekejme tedy až poté, co se změní ministr, s dovětkem, že to nemusí být za našich životů: justici stejně jako politické reprezentaci, nejen té babišovské, současný stav, kdy se jména účastníků utajují, náramně vyhovuje,“ napsal Pecina.

Ministerstvo spravedlnosti na jaře svůj krok hájilo tím, že plánuje zveřejňovat anonymizovaná rozhodnutí soudů nižších stupňů. Pokud by před tím zveřejňovalo jména účastníků řízení, existovalo by riziko, že soukromé subjekty verdikty následně znovu deanonymizují, a ohrozí tak práva lidí na ochranu osobních údajů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme