Ústavní soud odmítl stížnost senátorů proti Zemanově rozhodnutí o termínu voleb. Říjnové datum platí

Ústavní soud odmítl návrh skupiny senátorů na zrušení prezidentova rozhodnutí o termínu voleb do Poslanecké sněmovny. Volby se mají konat 8. a 9. října, termín tak nadále platí. Podle skupiny senátorů, převážně za STAN, prezident Miloš Zeman vyhlásil volby s neobvyklým předstihem – už v prosinci loňského roku.

Praha (Aktualizováno: 16:44 2. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

Ústavní soud odmítl stížnost skupiny senátorů proti prezidentovu rozhodnutí o termínu voleb do sněmovny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ústavní soud se argumenty senátorů k termínu voleb blíže nezabýval, protože skupinu považoval za takzvaného neoprávněného navrhovatele. Soud dospěl k závěru, že vyhlášení termínu voleb není podzákonným právním předpisem, jak předpokládali senátoři, ale rozhodnutím veřejné moci, které lze přezkoumat v řízení o ústavní stížnosti. Skupina senátorů ale není oprávněna tento typ řízení iniciovat.

„V rámci řízení o ústavní stížnosti musí návrh podat ten jednotlivec, čili fyzická nebo právnická osoba, v daném případě třeba politická strana, která by tvrdila, že tím rozhodnutím bylo zasaženo do ústavně zaručených základních práv nebo svobod,“ řekl novinářům soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Na rozhodnutí Ústavního soudu ještě čeká obdobný návrh podaný právě politickou stranou, a to Spojenými demokraty - Sdružením nezávislých. Předjímat rozhodnutí o jejich stížnosti by podle Šimíčka byla spekulace, návrh má na starost jiný soudce zpravodaj, konkrétně Jiří Zemánek. Strana je však podle dnešního usnesení oprávněným navrhovatelem, a pokud doloží porušení základních práv, měl by se soud jejím návrhem věcně zabývat.

Advokát skupiny senátorů a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) na twitteru ocenil postoj členů horní komory, kteří brzké vyhlášení voleb napadli. Soud v úterý díky nim rozhodl, že postup prezidenta lze přezkoumat na základě stížnosti politické strany. „Tu už ostatně projednává,“ uvedl Polčák s odkazem na podnět Spojených demokratů - Sdružení nezávislých.

Pod návrhem senátorů, který soud odmítnul, bylo podepsáno 18 senátorů. Zeman podle nich zneužil svou prezidentskou pravomoc. Poukazovali na údajný zásah do férovosti volební soutěže a zvýhodnění vládních stran vůči vznikajícím opozičním koalicím.

Prezidentovo rozhodnutí spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO). V médiích pak Babiš uvedl, že jej Zemanovo rozhodnutí překvapilo.

Do limitu 90 milionů korun na kampaň se po vyhlášení voleb započítávají veškeré náklady na volební propagaci. Strany a hnutí se ovšem musí do voleb přihlásit až začátkem srpna.

Podle Starostů není důvod pro regulaci volební kampaně, když ještě nebude jasné, které strany budou kandidovat samostatně a které v koalici. Rozhodnutí prezidenta podle Starostů zvýhodňuje vládní představitele, jejichž oficiální vyjadřování k vládní agendě se za kampaň samo o sobě nepovažuje.

O termínu voleb už sice prezident rozhodnul, zatím ale není jisté, podle jakých pravidel se do sněmovny bude volit. Důvodem je očekávané rozhodnutí Ústavního soudu o některých částech volebního zákona, které znevýhodňují menší strany. Soud výsledek oznámí ve středu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme