Novelu o snížení valorizace penzí již lze napadnout u Ústavního soudu. Vyšla ve Sbírce zákonů

Sporné zkrácení mimořádného zvýšení důchodů vyšlo ve Sbírce zákonů. Průměrná měsíční penze tak od června vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Vládní penzijní novela v pondělí nabyla platnosti i účinnosti. Lze ji tedy napadnout u Ústavního soudu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman na Hradě končí v březnu, funkční období současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského potrvá až do srpna

Sporné snížení mimořádné valorizace důchodů již lze napadnout u Ústavního soudu | Zdroj: Profimedia

Podnět chystá opoziční hnutí ANO, jehož představitelé jsou přesvědčeni o zpětné platnosti zákona a nelíbí se jim způsob jeho parlamentního schvalování zkráceně ve stavu legislativní nouze. Kabinet postup zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod.

Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo okrádání důchodců, kteří jen letos přijdou v průměru zhruba o sedm tisíc korun.

Opoziční politici tvrdí, že nárok na standardní valorizaci podle obecně platných pravidel vznikl penzistům už koncem ledna s ohledem na míru růstu cen v prvním letošním měsíci. Kabinet s takovým výkladem zákona nesouhlasí.

Opoziční obstrukce

Nárok podle něj vzniká až vydáním příslušného vládního nařízení, a není tedy možné poukazovat ani na narušení legitimního očekávání důchodců. Posledním dnem pro vydání nařízení je středa 22. března. Do té doby musela novela vyjít ve sbírce, aby byla použitelná.

Pavel podepsal omezení valorizace důchodů. Červnový růst penzí bude zhruba o polovinu nižší

Číst článek

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by zvýšení od června činilo 11,5 procenta. Předlohou vzroste procentní část penze o 2,3 procenta a k tomu všemu ještě o 400 korun, což by mělo podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody.

Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Navzdory vyhlášenému stavu legislativní nouze poslanci jednali o valorizaci pět jednacích dnů, a to i v noci. Senát, v němž mají vládní strany výraznou většinu, předlohu přijal velkou většinou hlasů navzdory pochybám svých výborů.

Nový prezident Petr Pavel po rozmýšlení ve středu oznámil, že zkrácení červnové valorizace podepíše, což učinil o den později. Podle Pavla je ale nezbytné, aby zákon přezkoumali ústavní soudci, jak chce opozice.

Státní rozpočet

Prezident dal za pravdu i vládě, podle níž je zkrácení valorizace vzhledem ke stavu státního rozpočtu nezbytné, a to i v následujících letech.

Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy k novele 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun.

Rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliardy korun vydaných na penze navíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme