Ústavní soud: Úřady musí zajistit, aby nebyly názvy stran zaměnitelné. V Praze se tak nestalo

Názvy jednotlivých kandidátních listin v komunálních volbách nesmí být zaměnitelné s názvy jiných registrovaných stran a hnutí. Registrační úřady se musí zaměnitelností zabývat, a případně mohou kandidátní listinu odmítnout, rozhodl ve čtvrtek Ústavní soud. Zaměnitelnost spadá také do kompetence volebních soudů.

Brno (Aktualizováno: 13:33 24. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Zdroj: Profimedia

Ústavní soudci se problematikou zabývali na základě stížnosti Spojených sil pro Prahu. Koalici tvořené kromě jiných také Starosty a nezávislými (STAN) loni vadil název konkurující kandidátky Starostové pro Prahu.

Policista propuštěný kvůli HIV neuspěl s ústavní stížností, podle soudu je předčasná

Číst článek

Ústavní soudci sice korigovali původní názor Městského soudu v Praze, podle kterého neexistuje kompetence přezkoumávat zaměnitelné názvy, nakonec ale stížnost Spojených sil pro Prahu zamítli. V loňských volbách v Praze záměna podle Ústavního soudu nehrozila, názvy se lišily dostatečně.

Cílem STAN bylo podle advokáta a europoslance Stanislava Polčáka do budoucna určit, zda mají úřady v extrémním případě možnost kandidátku odmítnout. Čtvrteční nález proto přivítal. Poukázal na to, že lokální uskupení si někdy do názvů volebních stran dávají zaměnitelné prvky.

„O to nám šlo - do budoucna prosadit právní názor, který by odmítl libovůli při užívání názvů volebních stran,“ uvedl Polčák.

Účelová zaměnitelnost názvů

Podle ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové je název volební strany pro voliče nejvýznamnějším z identifikačním údajů, které jsou na hlasovacích lístcích uvedeny.

„Nelze proto připustit, aby volební strany vystupovaly pod názvem, který je z pohledu průměrného voliče zaměnitelný s názvem politické strany či hnutí, jež se na vytvoření této volební strany nepodílely,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Piráti a Praha Sobě chtějí koalici s TOP 09 a STAN, do primátorského křesla by rádi Hřib i Čižinský

Číst článek

Název volební strany Starostové pro Prahu ale podle ní není zaměnitelný s názvem STAN. Pojem starosta je označením veřejné funkce podle zákona o obcích, žádná politická síla si jej tedy nemůže „přivlastnit“. Zaměnitelnost je proto nutné posuzovat s ohledem na další prvky, které se dostatečně lišily.

„Starostové a nezávislí si název kandidátní listiny nemonopolizují a uznáváme nárok na slovo ‚Starostové‘ pro ty strany, které ho mají dlouhodobě ve svém názvu. Chtěli jsme jen upozornit na možnost účelové zaměnitelnosti názvů politických stran,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík. Připomněl, že cílem STAN nebylo jakkoliv zpochybnit výsledek voleb.

Spojené síly pro Prahu tvořili kandidáti TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla. Voličská podpora 16,29 procenta znamenala zisk 13 mandátů. Starostové pro Prahu měli 1,92 procenta, do zastupitelstva nepronikli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme