Ústavní soud vrací proces s bývalou prokurátorkou Brožovou-Polednovou

Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která se měla podílet na justiční vraždě političky Milady Horákové, neuspěla u Ústavního soudu. Pokračuje tím jeden z nejsledovanějších soudních procesů poslední doby. Brožová-Polednová si ústavním soudcům stěžovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého její čin není promlčený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Horáková | Foto: www.totalita.cz

Stížnost je nepřípustná a předčasná, s tím ústavní soudci zamítli argumenty bývalé prokurátorky Brožové-Polednové. V jejím případě totiž ještě nepadlo konečné rozhodnutí, a to je většinou podmínka pro podání stížnosti.

Brožová-Polednová proto znovu stane před soudem 9. září, a to v Plzni, kde žije. Teď je jí 86 let. Ať její proces dopadne jakkoli, není pravděpodobné, že by skutečně do vězení nastoupila.

Podle obhajoby o zmanipulování poválečného politického procesu nevěděla a když před 58 lety vyslýchala Miladu Horákovou před soudem, věřila prý v její vinu. Podle Nejvyššího soudu její čin promlčený není a měla by za něj nést odpovědnost.

Politička a právnička Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. Spolu s ní bylo odsouzeno dalších 12 lidí - Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl k trestu smrti, další čtyři na doživotí a pět dostalo různě dlouhé tresty vězení. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla Horáková až v roce 1990.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá komunistická prokurátorka Brožová-Polednová při procesu s Miladou Horákovou

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme