Ústavní soud vrátil případ 11 kilogramů zabaveného zlata Nejvyššímu soudu

Ani po dvaadvaceti letech není u konce spor o 11 kilogramů zlata, které potomci původních vlastníků žádají u českých soudů po Národní bance Slovenska. Ta podala stížnost k Ústavnímu soudu, který ji částečně vyhověl. Případ musí znovu projednat Nejvyšší soud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá cihla (ilustrační foto)

Zlatá cihla (ilustrační foto) | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

„Ústavnímu soudu je líto, že po tak dlouhé době do toho procesu musel zasáhnout v neprospěch restituenta, ale je znovu na Nejvyšším soudu, aby zdůvodnil, proč změnil svou judikaturu,“ uvedla soudkyně Ústavního soudu Ivana Janů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní soud vrátil Nejvyššímu soudu případ 11 kilogramů zlata zabaveného v 50. letech. Případ sledoval reportér Ivan Holas.

Nejvyšší soud již dříve rozhodl, že za roztavené zlaté mince a cihly lze poskytnout adekvátní množství zlata stejné kvality. V minulosti ovšem tvrdil pravý opak.

Soud tak podle ústavních soudců porušil právo na spravedlivý proces. Proto stížnosti Národní banky Slovenska vyhověl.

Proti trenčínským zlatníkům vedla státní moc v 50. letech monstrproces, z vězení se vrátili jako zlomení lidé.

Případ zabaveného zlata
- v roce 1953 lidový soud v Trenčíně rozhodl o zabavení zlata
- soudy v 90. letech žalobě nejprve nevyhověly
- na základě intervence Nejvyššího soudu justice rozhodla, že banka musí zlato vydat
- dovolání banky stejný soud odmítl
- Ústavní soud případ vrátil k projednání NS

„Židovské zlato, které se schovalo před okupanty, vytáhli komunisté a následný režim a banka ho není ochotný vydat. Já tu jsem kvůli mamince, protože to vnímáme i jako morální problém,“ říká zástupce rodiny Robert Lifka.

Národná banka Slovenska argumentovala i ohrožením hospodářství - zlato má přitom hodnotu jen asi 8 milionů českých korun.

Soudy v 90. letech nejprve žalobě nevyhověly. Do sporu však zasáhl Nejvyšší soud a na základě jeho intervence už justice uložila Slovenské národní bance jako nástupnické instituci povinnost zlato vydat. Stejný soud celý proces završil posledním usnesením, kterým odmítl dovolání banky. Právě toto usnesení dnes ústavní soudci zrušili.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme