Ústavní soud zamítl stížnost matky z Litoměřicka odsouzené za vraždu novorozeněte. Dostala 15 let

Ústavní soud odmítl stížnost matky potrestané za vraždu novorozence ve Štětí na Litoměřicku. Justice ji poslala na 15 let do vězení. Ústavní soudci označili její stížnost za zjevně neopodstatněnou.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud (ilustrační soud) | Zdroj: Profimedia

Matka dvou dětí podle verdiktu porodila doma životaschopného chlapce, uložila ho do igelitové tašky a odnesla ven, kde ho pohodila. Před porodem nechodila na lékařské prohlídky a na těhotenství se nepřipravovala. Tělo našel po měsíci traktorista na poli.

Novorozence nechala v igelitce na chodbě, podle znalců ještě žil. Soud ženu poslal na 16 let za mříže

Číst článek

Obžalovaná u ústeckého krajského soudu uvedla, že těhotenství neřešila kvůli krizi ve vztahu a plánovala, že dítě uloží do babyboxu. Později u vrchního soudu uváděla, že usmrcení dítěte nebylo úmyslné ani plánované. „Lituju toho, co se stalo, nejsem schopná vám vysvětlit, v jakém rozrušení jsem se nacházela,“ řekla matka u vrchního soudu.

V ústavní stížnosti obhajoba vytýkala justici nesprávné hodnocení důkazů, hlavně znaleckých posudků. Také prosazovala mírnější kvalifikaci činu jako vraždy novorozeného dítěte matkou, což je takzvaná privilegovaná skutková podstata se sazbou tři až osm let.

Podle ústavních soudců však justice nechybovala, když kvalifikovala čin jako vraždu v přísnějším paragrafu, kde lze uložit 15 až 20 let, případně i výjimečný trest.

„Soud prvního stupně se v odůvodnění svého rozhodnutí celou věcí detailně zabýval a náležitě popsal, které skutečnosti vzal za prokázané, o které důkazy svá skutková zjištění opřel, jakými úvahami se řídil a na základě jakých skutečností rozhodl,“ stojí v usnesení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme