Ústavní soud vybízí ministerstvo financí k řádnému rozhodování o náhradách

Ministerstvo financí musí řádně rozhodovat o návrzích dědiců na poskytnutí náhrad za zabavený majetek. Jedná se o konfiskace na základě dekretů o znárodnění na základě benešových dekretů. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Ten se zabýval stížností rodiny Porkertových, která požaduje náhradu za znárodnění továrny na litinové kuchyňské mlýnky ve Skuhrově na Rychnovsku.

Porkertovi po roce 1990 dostali továrnu v restituci zpět. Výroba ale byla ve špatném stavu. V roce 2003 požádali ministerstvo financí, aby zahájilo řízení o náhradě. Dekret Edvarda Beneše totiž s náhradami za znárodněný majetek počítal. Jejich poskytování mělo být později upraveno nařízením vlády, které však nikdy nebylo vydáno. Ministerstvo financí na žádost nijak nereagovalo.

Nejvyšší správní soud nedávno v jiné kauze rodiny Porkertových, která se týkala továrny Foma, nařídil ministerstvu, aby se návrhy dědiců zabývalo a neodmítalo je bez projednání. Nyní s největší pravděpodobností bude postupovat stejně i v případě skuhrovské litinové slévárny.

Milan Kopp, Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme