Ústavní soud vyhověl muži, který se po státu domáhá navrácení majetku zabaveného za války

Ústavní soud se zastal muže, který se domáhá navrácení domu v Mimoni na Českolipsku zabraného za druhé světové války jeho prarodičům. Ti zahynuli v koncentračním táboře v roce 1942 a jejich majetek připadl Velkoněmecké říši. Později ho zkonfiskoval Československý stát. Podle soudu byla porušena základní práva a svobody muže. Znovu by tak mělo být otevřeno dědické řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Soud vyhověl stížnosti muže v plném rozsahu. Ten o majetku neměl nejmenší tušení a nemohl se o něj přihlásit. Udělal tak až po uplynutí všech restitučních lhůt.

Sám stěžovatel jako dítě skončil v koncentračním táboře a během druhé světové války přišel o celou rodinu. Dům v Mimoni má pro něj nejen finanční hodnotu, ale i morální.

Měl by být univerzálním dědicem. Ústavní soud tak zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem a Nejvyššího soudu, které v minulosti muži nevyhověly. Dědické řízení by tak mělo být znovu otevřeno.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme