Ústavní soud vyslechne premiéra a ministra zdravotnictví

Ústavní soud chce v souvislosti s poplatky ve zdravotnictví vyslechnout jako svědky premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Proto v úterý soudci odročili jednání o zdravotnické části reformy včetně diskutovaných poplatků u lékaře na 16. dubna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Zástupci vlády by měli osvětlit především způsob přijetí reformy. Soud se rozhodl na uzavřené poradě, dnešní jednání tím skončilo. Premiér Mirek Topolánek možnost obhájit své kroky přivítal.

"Já vítám rozhodnutí Ústavního soudu, musím říci, že mi nijak nevadí, že budu muset cestovat do Brna a vysvětlovat souvislosti. Jsem hluboce přesvědčen, že ústava, tak jak předjímá, že případné platby občanů jsou řešeny speciálním zákonem, pamatuje na ten instrument ve věci poplatků. A jsem přesvědčen o tom, že Ústavní soud přesvědčím o tom, že ten projekt je nejenom užitečný, ale že je i ústavní," uvedl premiér.

Předseda vlády by měl podle šéfa poslanců ČSSD Michala Haška vysvětlit, proč vláda reformu předložila sněmovně jako jeden tisk, ačkoliv mění mnoho norem napříč právním řádem a původně ji exekutiva připravovala jako sedm různých zákonů.

Jde o druhou část rozděleného návrhu sociálních demokratů na zrušení vládní reformy veřejných financí. Soud totiž stížnost, kterou podali sociální demokraté už loni v říjnu, rozdělil kvůli rychlejšímu vyřízení do tří částí. První, spíše obecnou část, už soudci ponechali v platnosti. Třetí část zahrnuje sociální body reformy. Termín jednání o této části ještě nebyl stanoven.

Právě regulační poplatky jsou podle sociálních demokratů nejslabším místem reformy. Důležité bude, jak soudci posoudí článek 31 v Listině základních práv a svobod. V něm je napsáno, že "Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon." V zákoně o poplatcích je podle odborníků také velmi málo výjimek, které by měly chránit nejchudší lidi před dopadem poplatků.

Zákon o poplatcích ve zdravotnictví odmítá nejen opozice, ale výhrady k němu mají i někteří koaliční zákonodárci. Lidovcům vadí především zpoplatnění léků a lékařské péče pro děti a důchodce.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme