Ústavní soud žádá novou právní úpravu podmínek dovolání

Ústavní soud zrušil ustanovení, která definují podmínky pro podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Důvodem je podle ústavních soudců jeho neurčitost. Zákonodárci tedy nyní budou muset vytvořit novou právní normu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kritizované ustanovení bude podle dnešního nálezu Ústavného soudu platit do konce roku. To proto, aby zákonodárci měli čas na přijetí nového.

Jak bude nová norma přesně znít, je podle ústavních soudců věcí zákonodárce. Mělo by z ní ale být jasné, za jakých podmínek je dovolání přípustné. Stávající praxe totiž mimo jiné vedla k velkému plýtvání penězi těch, kteří se na Nejvyšší soud obraceli.

Vysoké jsou jak soudní poplatky, tak také investice do právníků, řekla soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová. Alarmující podle ní je i skutečnost, že Nejvyšší soud nyní pro nepřípustnost odmítá více než 80 procent dovolání.

„To je už samo o sobě cosi, co je zarážející. No a potom jsme tam ještě dělali namátkovou kontrolu jednotlivých rozhodnutí Nejvyššího soudu k určité otázce. Vždycky jsme si vybrali. A nalézali jsme tam právě veskrze různá posouzení jedné a téže otázky,“ vysvětlila.

Zuzana Kopuletá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme