Ústavní soud zrušil tresty v kauze prodeje zámku v Přerově nad Labem, bude se rozhodovat znovu

Ústavní soud zrušil rozsudek nad třemi obviněnými muži za údajnou korupci ohledně prodeje zámku Českého rozhlasu v Přerově nad Labem. Finanční a podmíněný trest dostal spolu se třemi muži i bývalý ministr kultury Jiří Balvín. Všechny muže nejprve obvodní soud zprostil obžaloby. Odvolací soud ale následně rozhodl o jejich vině a uložil mužům 10 měsíců vězení.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě Balvína v kauze figurovali někdejší náměstek generálního ředitele rozhlasu Michal Koliandr a podnikatel Jan Hnilica (ilustrační foto). | Foto: Zuzana Foglarová

Ústavní stížnosti poukazovaly na to, že verdikt padl jen na základě právního názoru odvolacího soudu, a soud prvního stupně nedoplnil dokazování. Případem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.

„Ústavní soud nenaznačuje, jak má řízení dopadnout, jestli mají být obžalovaní zproštěni, anebo odsouzeni. Rozhodnutí zrušil pouze proto, že nebylo postupováno podle příslušných procesních pravidel, nepřímé důkazy nebyly přesvědčivě zhodnoceny a bude na soudech, aby se tím zabývaly znovu,“ řekl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Exministr Balvín dostal od soudu v kauze prodeje zámku Českého rozhlasu podmínku

Číst článek

Obvodní soud nejprve zprostil trojici obžaloby. Po zásahu odvolacího soudu ale rozhodl o vině a všem třem mužům uložil deset měsíců vězení podmínečně odložených na 30 měsíců a také peněžité tresty. Následně už verdikt potvrdil jak Městský soud v Praze, tak Nejvyšší soud.

Kromě Balvína v kauze figurovali někdejší náměstek generálního ředitele rozhlasu Michal Koliandr a podnikatel Jan Hnilica. Podle obžaloby se Balvín setkal s Hnilicou, který měl o koupi zámku zájem. Hnilica dal podle spisu bývalému ministrovi 250 000 korun, které Balvín předal Koliandrovi. Ten si polovinu nechal a zbytek donesl tehdejšímu řediteli rozhlasu Petru Duhanovi jako „zálohu na chystaný prodej zámku“, tvrdí obžaloba.

Duhan si obálku nejprve vzal a uložil ve své kanceláři. Že jde o úplatek, mu prý došlo až později, a obrátil se na policii. Koliandr dříve uvedl, že peníze v obálce byly mimořádné vysoké manažerské odměny, které bývalý ředitel vyplácel podřízeným. Bylo mu prý řečeno, že se polovina odměn musí Duhanovi vracet. To ale u soudu popřeli další pracovníci rozhlasu.

Ivana Růžičková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme