Ústavní soud zamítl další stížnost v kauze soudce Havlína

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého státního zástupce Františka Fialy potrestaného v korupční kauze kolem někdejšího pražského soudce Ondřeje Havlína. Neuspěl tak žádný ze čtyř odsouzených, kteří stížnosti podali. Soud už dříve odmítl podněty Havlína, podnikatele Jaroslava Kříže a právníka Borise Štefla. Vyplývá to z justičních databází.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Havlín u Krajského soudu v Praze v únoru 2016 | Foto: Jiří Pánek / iDNES.cz | Zdroj: Profimedia

Justice Fialovi uložila tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Podle verdiktu se dopustil zneužití pravomoci, nadržování a přijetí úplatku.

oslední šance pro aktéry kauzy korupce soudce Havlína. Podali ústavní stížnost

Číst článek

Nepodmíněný trest dostal taktéž Havlín. Za korupci a ovlivňování případů si má odpykat pět let a tři měsíce. Podle rozsudku nezákonně zasahoval do trestního řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování podle obžaloby doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku.

V kauze figurovalo sedm odsouzených. Jen čtyři z nich se bránili dovoláním k Nejvyššímu soudu, avšak neuspěli. Šlo o stejnou čtveřici, která poté využila také poslední mimořádný opravný prostředek, tedy ústavní stížnost.

Odposlechy byly nezákonné, stěžoval si soudce Havlín. Chystá ústavní stížnost

Číst článek

Nepodmíněné tresty dostali jen Fiala a Havlín, ostatní vyvázli s podmínkami a pokutami. Byl mezi nimi bývalý advokát Karel Matějka a také Štefl, jenž kdysi působil jako ředitel inspekce ministerstva vnitra. Podle verdiktu brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení. Úplatky prý zprostředkovával další odsouzený Ludvík Sýkora.

Havlínův známý Gejza Berky dostal podmínku za to, že falešně přislíbil ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Posledním odsouzeným byl Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil jeho trestní řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme