Ústavní soud zamítl stížnost muže, který se vyhýbal testu DNA

Ústavní soud zamítl stížnost muže, který se vyhýbal testu DNA nařízenému soudem kvůli sporu o otcovství. Tvrdil, že z psychických důvodů nemohl podstoupit odběr krve ani stěr z ústní dutiny. Podle soudců jsou ale zejména stěry tak malým zásahem, že jejich odmítání lze považovat za zdržování soudu a snahu vyhnout se odpovědnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Muž ze Vsetínska se k Ústavnímu soudu obrátil se stížnosti poté, co mu obecné soudy vyměřily za vyhýbání se testům pokutu 10.000 korun. Mínil, že jej nikdo nemůže k odběru vzorků nutit.

Podle stěžovatele je odběr zásahem do jeho integrity. Tvrzení o svém špatném psychickém stavu, který prý odběr vzorků znemožňuje, však nijak nedoložil, pokuta je proto podle Ústavních soudců uložena zákonným způsobem.

"Tento zásah je zcela ospravedlnitelný a je vyvažován veřejným zájmem na to, aby otcovství bylo co nejdůkladnějším způsobem určováno, ne pouze popíráno, jak umožňují jiné metody. DNA je metodou, která určí otcovství a tím postaví status dítěte, otce i matky na zcela pevný základ," potvrdila soudkyně Ivana Janů.

Zároveň Ústavní soud zvýšil význam testů DNA v české justici, soudy k nim mohou přistupovat hned jako k prvnímu důkazu ve sporech o otcovství. Ačkoliv platný zákon o rodině předpokládá jiný postup, soudci naznačili, že při současném vývoji vědeckého poznání začíná norma zastarávat. "Do doby, než zákonodárce zareaguje na popsané změny, je nutno řešit nastalou situaci interpretací," uvádí se v nálezu soudu.

Bohumír Mazáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme