Ústavní soud zamítl stížnost podnikatele Pitra. Trest za podezřelé obchody s akciemi platí

Ústavní soud zamítl stížnost Tomáše Pitra v kauze podezřelých obchodů s akciemi společností Setuza a Milo Surovárny. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zkrácení daně dostal Pitr nejprve šest let, po částečné obnově řízení pak tři roky vězení. Pitr, který si stěžoval na chyby soudů a vyšetřovatelů, už vězení opustil. Od loňska je po propuštění na podmínku na svobodě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr na jednání pražského městského soudu

Tomáš Pitr na jednání pražského městského soudu | Zdroj: ČTK

Podnikatelova obhajoba poukazovala na to, že soudy údajně chybovaly při hodnocení toho, zda byl trestný čin při zahájení jeho stíhání promlčený. Ústavní soud se s tímto názorem neztotožnil.

„Ústavní soud stál před otázkou posoudit, jak intenzivně stát prostřednictvím policie musí plnit svoji povinnost, která mu je uložena, aby stíhal trestné činy, o kterých se dozvěděl. Čili tady byla k posuzování otázka, zda ta činnost státu byla dostatečně aktivní a zda tam nebyly prvky svévole. Ústavní soud uzavřel, že nebyly,“ vysvětlila soudkyně Ústavního soudu Ivana Janů.

Pitrův obhájce Daniel Tetzeli trvá na tom, že stíhání bylo promlčeno.

„Nezbývá než to respektovat. V dané věci jde o to, že podle našeho názoru, ale koneckonců i podle názoru Nejvyššího soudu zrušená usnesení o zahájení trestního stíhání nemají hmotně právní účinky. Čili podle našeho názoru trestní stíhání mého klienta bylo promlčeno,“ uvedl Tetzeli.

Tomáš Pitr v lednu unikl hrozbě jiného trestu. Pražský městský soud zastavil stíhání podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda kvůli daňovým deliktům z roku 1994. Soud rozhodl, že se na případ vztahuje novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Pitr a Provod měli v kauze připravit stát na daních skoro o 24 milionů korun.

Na vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, při které škoda přesáhla 700 milionů korun, se v případě Pitra amnestie nevztahovala.

Michal Záboj, Vojtěch Kouřímský, Martin Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme