Ústavní soud zatím o žalobě na bývalého prezidenta Klause nerozhodl

Ústavní soudci dnes poprvé neveřejně jednali o žalobě pro velezradu na bývalého prezidenta Václava Klause. Diskutovali hlavně o tom, jestli řízení může pokračovat i po skončení jeho funkčního období. Soudci nakonec nerozhodli, o ničem nehlasovali a veřejné jednání zatím nesvolali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud 27. listopadu veřejně projednával návrh poslanců ČSSD na zrušení 14 reformních zákonů ze sociální, zdravotní i daňové oblasti

Ústavní soud 27. listopadu veřejně projednával návrh poslanců ČSSD na zrušení 14 reformních zákonů ze sociální, zdravotní i daňové oblasti | Zdroj: ČTK

Soudci budou podle generálního sekretáře Iva Pospíšila nadále shromažďovat podklady:

„Probíhala celkem dlouhá diskuze o návrhu, nicméně žádný výstup diskuze nemá. Soudci si vzájemně sdělili argumenty a názory na tu věc. Samozřejmě vám nemohu prozradit, co bylo obsahem diskuze. Plénum Ústavního soudu se k projednávání návrhu vrátí v dohledné době."

Ústavní soud může rozhodnout, že se žalobou nebude zabývat například proto, že k tomu nemá pravomoc. Pokud ji bude řešit věcně, musí nejméně 10 dnů předem svolat veřejné jednání.

Ústavní žalobu schválili senátoři minulé pondělí. Vyjmenovali v ní celkem pět Klausových problematických činů. Například novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl.

Dále senátorům vadí, že Klaus nepodepsal doplněk Lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny a že nenavrhoval další kandidáty na ústavní soudce.

Pro podání žaloby Ústavnímu soudu hlasovalo 38 senátorů, zbývajících 30 přítomných bylo proti.

Vlasta Gajdošíková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme