Židovská obec Brno nedostane zpět dům v Brně na Kolišti, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud zamítl stížnost Židovské obce Brno, která se domáhala navrácení domu v Brně na Kolišti. Městský soud v Brně sice dům Židům přiřkl, avšak Česká správa sociálního zabezpečení uspěla u Krajského soudu v Brně i u Nejvyššího soudu. Ústavní soud se ztotožnil s výroky odvolacích soudů, podle kterých bylo klíčové to, že právní předchůdce Židovské obce Brno dům před 25. únorem 1948 nevyužíval, uvedl soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud zamítl stížnost Židovské obce Brno, která se domáhala navrácení domu v Brně na Kolišti | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Židé měli dům před válkou, za války jim jej nacisté zabavili, vrácený jim byl po válce. V roce 1947 uzavřeli nájemní smlouvu se státem, podle Židovské obce obsahovala „transparentně nevýhodné podmínky“. V roce 1954 získal stát na základě dohody dům do bezplatného užívání. Pro Židy bezvýchodná situace vedla k uzavření kupní smlouvy se státem v roce 1957.

Příběh židovských náhrobků v pražské dlažbě: normalizační ideologie, veksláci a nevyrovnání se s historií

Číst článek

Podle odvolacích soudů je podle daného paragrafu restitučního zákona nutné pro přiznání restitučního nároku, aby stěžovatel prokázal, že nemovitost používal i po komunistickém převratu. To se v tomto případě nestalo.

Židovská obec argumentovala tím, že soudy vykládají zákon restriktivně a nevzaly v potaz, že užívání nemovitosti jí bylo státní mocí znemožněno.

„Byť se v napadených rozhodnutích zaujatý výklad může jevit přísným, dospěl Ústavní soud k závěru, že spolu s jemu odpovídajícím postupem obecných soudů jako jediný odpovídá mezím ústavně zaručeného práva na soudní ochranu. Soudy nevyložily zákon...restriktivně, nýbrž adekvátně,“ uvedl Suchánek.

Vedle domu na Kolišti stála až do 80. let minulého století tzv. Nová synagoga. Tehdy ji stavbaři strhli kvůli rozšiřování Úrazové nemocnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme