Ústavní soud zkoumá zákon o politických stranách

Plénum Ústavního soudu jedná o návrhu prezidenta Václava Havla na zrušení částí zákona o politických stranách a zákona o volbách do parlamentu. Prezident je totiž přesvědčen o tom, že změnami v systému státního financování politických stran, obsaženými v novelách, byla protiústavně omezena a narušena volná soutěž stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, že mimoparlamentní politické subjekty mají podle prezidenta horší pozici než subjekty parlamentní. Snižuje se totiž příspěvek těm stranám, které se do parlamentu nedostanou, a zvyšuje těm, které se do parlamentu dostanou. Státní financování tak plyne jen velkým politickým stranám a není rovnoměrné.

Ladislava Špačka se také Český rozhlas 1 Radiožurnál zeptal, jak prezident odhaduje úspěšnost svého návrhu u Ústavního soudu. Ladislav špaček odpověděl, že prezident nepodává své návrhy proto, aby uspěl, ale ve prospěch politického systému. Je přesvědčen, že stejný názor mají i ostatní ústavní orgány a činitelé.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme