Ústavní soud změnou zákoníku práce omezil pravomoc odborů

Ústavní soud ve středu snížil kontrolní pravomoc odborů, omezil výhody největších odborových organizací, a naopak posílil zaměstnanecké rady. Soudci pozměnili 11 ustanovení zákoníku práce. Částečně tak vyhověli návrhu pravicových poslanců a senátorů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Podle mluvčího Ústavního soud Michala Spáčila měla řada ze 30 podaných podnětů politický charakter: "Ústavní soud především konstatoval, že celá řada napadených ustanovení mají spíše takový charakter, že by o nich měla rozhodovat především politická reprezentace, nikoli moc soudní. Co se týče těch ustanovení, která Ústavní soud zrušil, důvodem tam byla především nejednoznačnost, nesrozumitelnost a v případě odborových organizací také některé pravomoce, které Ústavní soud shledal příliš extenzivními a v rozporu s ústavou a ústavním pořádkem."

Soud snížil například kontrolní pravomoce odborů. Posílil zaměstnanecké rady, které budou moci fungovat i tam, kde už působí odborová organizace. Když se odboráři z různých svazů na jednom pracovišti navzájem nedohodnou, nebude muset zaměstnavatel uzavírat kolektivní smlouvu s nejsilnější odborovou organizací. "Jakékoliv zvýhodňování některých odborových organizací v rámci podniku nebo odvětví na úkor jiných, je nepřípustné," zdůraznil soudce zpravodaj Vojen Güttler.

M. Topolánek: Zákoník musí být slučitelný s ústavou i evropskými zvyklostmi

Premiér Mirek Topolánek rozhodnutí Ústavního soudu komentoval: "Já nevím, jestli to je , nebo není vítězství. Každopádně jsme už delší dobu čekali na rozhodnutí Ústavního soudu, ať už by bylo jakékoli, hlavně proto, abychom mohli předložit dlouhodobě připravenou liberalizační novelu. Musíme k technické novele, která už prošla, předložit do Poslanecké sněmovny takovou novelu zákoníku práce, která z toho bude činit nejen zákon slučitelný s naší ústavou, ale i zákon moderní, tak, jak je dnes Evropa zvyklá pracovní právo upravovat."

J. Paroubek: Soudci nerozhodují ve prospěch běžných občanů

Podle předsedy opoziční ČSSD Jiřího Paroubka hrál při rozhodování roli světový názor ústavních soudců: "Lidé musí očekávat, že prezident, který je pravicový, konzervativní, má možnost jmenovat soudce tohoto zaměření. A soudci tohoto zaměření prostě budou rozhodovat nikoli ve prospěch běžných občanů. To je zřejmé."

Zákoník prosadila těsně před volbami v roce 2006 ČSSD s komunisty, ODS byla od začátku proti. Soudí, že norma snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak zastánci tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.

Milan Kopp, Bohumír Mazáč, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme