Ústavní soud znovu potvrdil nároky Salmů

Ústavní soud už podruhé v krátké době potvrdil restituční nároky potomků rodu Salmů. V létě soudci prohlásili, že poslední majitel panství Hugo Salm byl československým občanem a dědicové tak mají nárok na vydání miliardového majetku. Teď odmítli stížnost Lesů České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Lesy České republiky napadly rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové z roku 2000 vydat pozemky u obce Veselice na Blanensku.

Podnik přitom argumentoval tím, že Hugo Salm dostal takzvané prozatímní osvědčení o československém občanství až několik dnů po své smrti a je tak neplatné.

To ale Ústavní soud odmítnul. "Stížnost neobsahuje žádné ústavněprávní argumenty, které by tomuto tvrzení nasvědčoval ," řekl mluvčí soudu Michal Spáčil.

Ústavní soud tak rozhodl v duchu svého srpnového verdiktu, kdy zrušil rozsudek Nejvyššího správního soudu, že Hugo Salm nebyl československým občanem.

"Další postup důkladně zvážíme s tím, že budeme při své rozhodování o tomto postupu preferovat zájmy státu," uvedla Alexandra Křižková, mluvčí Lesů České republiky, které na části bývalého majetku Salmů hospodaří.

Úřady už před lety restituentům vydaly kromě pozemků u Veselice ještě asi dalších 300 hektarů u obce Kuničky na Blanensku. Také stížnost na toto rozhodnutí posoudí Ústavní soud.

Martin Hromádka, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme