Ústavní soud zpřísnil podmínky pro prohlídku nebytových prostor

K nařízení prohlídek nebytových prostor budou policisté a státní zástupci znovu potřebovat svolení soudu. Stejný souhlas přitom musejí mít už teď k domovním prohlídkám. Spornou pasáž trestního řádu dnes zrušil Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: Marián Vojtek

Verdikt Ústavního soudu tak nastavuje stejné podmínky pro prohlídku skladů, zemědělských stavení a pozemků jako platí pro domovní prohlídky. Dosud platilo, že prohlídky prostor, které neslouží k bydlení, mohli nařídit i státní zástupci. Rozhodnutí může v některých případech vést k tomu, že se vyšetřování oproti nynějšku protáhne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová v pořadu Stalo se dnes

Iniciativa ke změně trestního řádu přitom vzešla od samotných ústavních soudců, kteří argumentují tím, že prohlídka pozemku nebo nebytových prostor je také zásahem do práva na soukromí. A není proto důvod, aby pro její nařízení platily jiné podmínky.

„V dnešní době se pracovní a soukromé aktivity jednotlivců prolínají mnohem víc než v minulosti. Společně s Evropským soudem pro lidská práva se domníváme, že soukromý život lze realizovat i jinde než v obydlí,“ uvedla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

V zákoně ale dál zůstává výjimka, která policii umožňuje prohlídku i bez souhlasu soudu a okamžitě, pokud věc nesnese odkladu a policistům se nepodaří předem sehnat svolení soudce.

Ivan Holas, Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme